Svobodní do komunálních voleb 2018 v některých městech sestavily výhradně ženské kandidátní listiny.

Svobodní nasadí do podzimních komunálních voleb v některých městech výhradně ženské kandidátní listiny. Strana svobodných občanů kandiduje celkem ve 141 obcích. Jiná strana se „svobodou“ v názvu, Okamurova SPD, podala kandidátky ve 209 obcích.

V podzimních volbách do obecních zastupitelstev kandidují Svobodní ve 141 obcích a městech včetně řady měst statutárních.
Ve 101 městech podali Svobodní buď samostatné kandidátky, nebo jsou součástí koalic s jinými politickými subjekty.

Například v Praze či Brně jdou Svobodní v koalici s ODS, v Hradci Králové v koalici se STAN, v Jihlavě s Realisty apod. Ve 43 obcích a městech se členové Svobodných objevují se souhlasem Republikového výboru na kandidátkách jiných politických stran a hnutí.

Zajímavostí je, že v Hlinsku na Chrudimsku a Stonařově na Jihlavsku Svobodní postavili čistě ženské kandidátky, „a to bez potřeby kvót a státního nátlaku“, jak podotkl mluvčí strany Martin Rumler.

V Hlinsku (21 žen na kandidátce) sestavila kandidátku Šárka Štefančíková a jedničkou zde bude podnikatelka Jaroslava Vašáková (52 let). Ve Stonařově na Jihlavsku (15 žen na kandidátce) sestavila kandidátku Alena Veliká a jedničkou bude fotografka Simona Kuzdasová (36 let).

„Věřím, že se nám podaří dostat na komunální úroveň daleko více našich členů, kteří se tak dostanou do reálné politiky a začnou se věnovat konkrétním věcem. Komunální politika je velmi důležitý stupeň a může pomoci straně dostat se do většího povědomí českých voličů,“ prohlásil předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Okamurovci do 209 obcí

Okamurovo hnutí SPD podalo do komunálních voleb 2018 kandidátky v 209 obcích a městech. Kandiduje ve všech krajských městech včetně Prahy a ve většině bývalých okresních měst a statutárních měst.

Lídrem SPD v Praze je expert na energetiku a odborný pracovník ČVUT Ing. Hynek Beran. V Brně je lídrem akademik a vedoucí katedry dopravy na Báňské univerzitě Ing. Ivan Fencl, PhD. a v Ostravě je lídrem odborník na ochranu životního prostředí Mgr. Václav Kubín. (sfr)