Jihoafrické Kapské Město hledá řešení, jak bojovat se ztenčující se zásobou vody. S netradičním nápadem přišel zambijský expert na záchranné akce Nick Sloan. Ten chce do Kapského Města přitáhnout ledovec, z kterého by pak obyvatelé čerpali vodu.

Sloane by chtěl pečlivě vybraný ledovec izolovat pomocí textilního plátna, aby zamezil jeho tání, a odtáhnout ho na pobřeží Kapského Města. Cesta by měla zabrat až tři měsíce a měřit by měla bezmála dva tisíce kilometrů. Během ní by pohyb ledovce směrem ke Kapskému Městu zajišťoval jeden supertanker a dva remorkéry, které by zužitkovaly přirozené oceánské proudy.

„Šílené je to, jen když o tom slyšíte poprvé. Ale když se zaměříte na jednotlivé detaily, už to tak šílené není,“ řekl Sloan americké televizi CBS.

„Když jsme to navrhli vládě koncem minulého roku, měli to za bláznivý nápad,“ připustil Sloane pro CNN.

Tomu už se přitom podobně husarský kousek povedl, když uskutečnil záchrannou akci havarované italské výletní lodi Costa Concordia.

Masa ledu by podle plánů měla být až 800 metrů dlouhá, okolo půl kilometru široká a na výšku by měla mít až 230 metrů. Takový zmrzlý gigant vážící 70 tisíc tun by pak vyprodukoval 40 milionů galonů vody na každý den v roce, což je zhruba denní spotřeba 1,2 milionu obyvatel Prahy.

V případě Kapského města se jedná o třetinu celkově potřebné vody, což dělá z ledovce mnohem výhodnější řešení než odsolování mořské vody. Ledovce se navíc skládají z čisté vody, a ta by proto potřebovala jen minimum úprav, než by se dostala k Jihoafričanům. Celá operace by však byla pravděpodobně velmi nákladná, sám Sloane akci vyčíslil na 130 milionů dolarů (2,9 miliardy korun).

Obyvatelé Kapského Města se sice zřejmě těsně vyhnuli „dni nula“, kdy jim měly kohoutky definitivně vyschnout. Přesto není nebezpečí zdaleka zažehnáno a místy drakonická krizová opatření trvají dále. V hotelech mají například návštěvníci povolené maximálně 90vteřinové sprchy, ve veřejných zařízeních jsou zase odmontované kohoutky a cisterny s vodou křižují rušné ulice.

Nápad řešit nedostatek vody ledovcem měli už loni ve Spojených arabských emirátech, tehdy ale projekt selhal kvůli nedostatku peněz. (jaz)