Spojené státy uvalí cla na další čínské zboží. USA chystají zavedení desetiprocentních cel na import čínských produktů, jejichž roční dovoz dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (4,4 bilionu Kč). Mělo by jít o cla na zboží jako jsou kabelky či digitální fotoaparáty.

Zástupce čínského ministerstva obchodu Li Čcheng-kang řekl, že navrhovaná cla zvyšují obchodní napětí, narušují systém Světové obchodní organizace (WTO) a poškozují globalizaci. Globální investiční prostředí zažívá podle něj svou „nejčernější hodinu“.

Washington začal v pátek uplatňovat clo ve výši 25 procent na import čínského zboží v hodnotě 34 miliard dolarů (téměř 749 miliard Kč) ročně. Peking okamžitě reagoval protiopatřením ve stejném rozsahu a obvinil USA ze zahájení největší obchodní války. Americký prezident Donald Trump již dříve pohrozil, že v případě odvetných kroků Číny je připraven zavést další cla.

Zavádění cel je součástí ochranářské politiky šéfa Bílého domu. Podle něj mají cla ukončit „nekalé převody amerických technologií a duševního vlastnictví do Číny“ a ochránit americká pracovní místa.

Cla na čínský dovoz ve výši 200 miliard dolarů postihnou podle agentury DPA asi polovinu veškerého vývozu z Číny do USA. Washington nyní poskytl dva měsíce na veřejné konzultace a až poté zveřejní konečný seznam produktů podléhajících navrženým clům.

Předběžný seznam na webu Úřadu obchodního zmocněnce USA má asi 200 stran. Je na něm různé zboží, od štětek na holení po mražené chobotnice, chemické látky, matrace, svítidla, nábytek, sportovní potřeby a antikvity staré více než 100 let. Nejsou v něm ale například mobilní telefony.

Agentura Bloomberg připomněla, že čínský ministr obchodu již dříve prohlásil, že pokud USA podobný seznam zveřejní, přijme Čína „vyčerpávající kvantitativní a kvalitativní opatření“. Bloomberg ale podotkl, že Čína nyní nemůže na americký krok odpovědět stejnou měrou, neboť americký dovoz do Číny loni dosáhl pouze 116 miliard dolarů.

Americký národní svaz maloobchodu NRF, který je nejvlivnějším obchodním sdružením ve Washingtonu, označil oznámený krok za „lehkovážnou strategii, která se USA vrátí, což poškodí americké rodiny a pracovníky“. Nová cla jako lehkomyslná kritizoval také republikánský předseda finančního výboru Senátu USA Orrin Hatch.

„Prezident porušil svůj slib, že (cla) ‚maximálně zabolí Čínu a minimálně zabolí spotřebitele‘. Nejvíce potrestány budou americké rodiny,“ uvedla Hun Quachová, zástupkyně sdružení vedoucích představitelů maloobchodu RILA. (jaz)