K plánované schůzce mezi Kimem a Trumpem možná nedojde...

Schůzka vůdce KLDR Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa je v ohrožení. Naplánována je sice na 12. června v Singapuru, Severní Korea je ale připravena celý summit zrušit. To v případě, že bude nadále čelit jednostrannému tlaku na denuklearizaci. Prohlásil to severokorejský náměstek ministra zahraničí Kim Kje-kwan. 

„Pokud nás bude vláda USA tlačit do kouta a požadovat, abychom se vzdali jaderných zbraní, už nebudeme mít zájem o společné rozhovory,” uvedl Kim Kje-kwan.

Současně obvinil Spojené státy z toho, že na Severní Koreu vyvíjejí politický tlak.

Severokorejský činitel se ohradil proti výrokům Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona, podle něhož by měl být v případě KLDR uplatněn „libyjský model” jaderného odzbrojení a dosaženo „úplné, ověřitelné a nevratné demontáže” jaderných zbraní.

KLDR krátce předtím označila za provokaci a ohrožení vlastní bezpečnosti pravidelné cvičení, které pod názvem Max Thunder provádí USA a Jižní Korea každý rok. Letos je do něj zapojena zhruba stovka letadel včetně amerických stíhaček F-22 Raptor a bombardérů B-52.

Zatímco Pentagon jej označil za rutinní a obranné manévry, podle severokorejské agentury KCNA zpochybňuje výsledky mezikorejského summitu a ohrožuje pozitivní vývoj na Korejském poloostrově. Také kvůli němu je ohroženo konání summitu, dodal už v úterý večer Pchjongjang.

Jižní Korea už KLDR vyzvala k rychlému obnovení vzájemných jednání. Zrušení plánovaných rozhovorů na ministerské úrovni označil Soul za politováníhodné. Mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení dnes podle agentury AP uvedl, že rozhodnutí zrušit dnešní jednání je proti duchu úmluvy vůdců obou Korejí, kteří se zavázali usilovat o trvalý mír a celkovou denuklearizaci poloostrova.

Americké ministerstvo zahraničí reagovalo na slova o hrozícím zrušení summitu prohlášením, že o něm nemá žádné oficiální informace a schůzku Trumpa s Kimem plánovanou na 12. června do Singapuru nadále připravuje.

(jaz)