Česká republika měla ke konci roku 2017 u ostatních zemí pohledávky za 29,6 miliardy korun. V předchozím roce to bylo 38,2 miliard korun. Nejvyšší dluh má Kuba. Vyplynulo to ze zprávy ministerstva financí o stavu a vývoji zahraničních pohledávek ČR, kterou ve středu dostane vláda pro informaci.

„Na meziročním poklesu pohledávek se podílely zejména dva faktory – pokles kurzů měn, ve kterých jsou pohledávky vedeny o zhruba 3,95 miliardy korun, a vyřazení pohledávek za společnostmi Cheteng s.r.o. a VLT Brno v celkové výši 4,39 miliardy korun z rozvahy vzhledem k jejich nevymahatelnosti a jejich zařazení do podrozvahy,“ je uvedeno v materiálu.

Zároveň loni podle zprávy činilo inkaso ze splátek zahraničních pohledávek zhruba 163,9 milionu korun, meziročně méně.

„I zde se projevil pokles kurzu dolaru, neboť největší položkou v příjmech jsou splátky iráckého dluhu,“ uvedlo ministerstvo financí.

Irák loni splatil 162,5 milionu korun.

Celkově dluhy vzniklé z civilních úvěrů činily zhruba 16,1 miliardy korun, předloni to bylo zhruba 18,6 miliardy korun. Kuba dluží ČR v civilních úvěrech přes sedm miliard korun.

V případě Kuby pohledávky vznikly z vládních úvěrových dohod. Existují tak dluhy v převoditelných rublech a depozitum v eurech. V březnu 2017 Kuba uvedla, že je ochotna řešit v případě depozita situaci peněžními splátkami v případě jistiny a dodávkami zboží v případě úroků.

„V otázce dluhu v převoditelných rublech kubánská strana setrvává na pozici, že s jeho řešením nesmí být spojována žádná konkrétní částka ani žádné konkrétní plnění,“ uvádí materiál.

Pohledávky ze speciálních úvěrů, které podléhají režimu utajení, činily loni zhruba 7,2 miliardy korun, o rok dříve to bylo 8,4 miliardy. Speciální úvěry eviduje Česko u Libye a Kuby a týkají se například dodávek vojenského materiálu z minulosti.

(pel)