Dohodu se sociálními demokraty bych chtěl mít do konce týdne, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. (Foto: Twitter Jiří Ovčáček)

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) chce do konce příštího týdne dojít k dohodě s ČSSD o rozdělení resortů v případné koaliční vládě. Lídr ANO to uvedl po setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Prezident prý nemusí Babišovi radit, jak má vyjednat podporu pro novou vládu. Zeman během tohoto týdne šéfovi ANO doporučil, aby získal podporu u komunistů a Okamurovy SPD. To se však hnutí ANO nezamlouvá. 

Předseda ANO po schůzce se Zemanem v Lánech řekl, že chtěl prezidentovi vysvětlit, proč se hnutí vrátilo k jednání s ČSSD. Setkání označil za informativní.

„Pana prezidenta jsem informoval o tom, s čím jdeme do vyjednávání s ČSSD, jaká je naše strategie. Pan prezident mi nemusí radit, vím, jak to mám vyjednávat. Vzal to na vědomí. Znovu zopakoval, že zodpovědný za vyjednávání vlády jsem já, je to moje zodpovědnost,“ řekl Babiš.

K obnovení rozhovorů s ČSSD uvedl, že část poslanců ANO by spolupráci s SPD nepodpořila a hrozilo by tak, že žádost vlády o důvěru by opět skončila neúspěchem.

Zároveň sdělil, že o sestavování vlády s ČSSD jednali už dlouho a že má zájem na tom ukončit to co nejdříve, nejspíše v řádu týdnů.

„Není důvod, proč bychom se nemohli za týden domluvit na resortech. Potřebujeme mít do příštího pátku nějakou jasnou předběžnou dohodu,” řekl Babiš.

Právě rozdělení ministerstev a personálie jsou přitom problematické.

Spolupráci s Okamurou ANO odmítá 

Babiš nyní vyjednává o druhém pokusu o sestavení vlády. Jeho první kabinet v lednu nezískal důvěru sněmovny. Hnutí ANO se zatím v jednáních nejdál dostalo s ČSSD. Minulý týden ale jednání nedopadla.

Prezident poté Babišovi doporučil, aby se domluvil s komunisty a SPD. Spolupráci s hnutím Tomia Okamury ale řada ministrů i členů ANO odmítá. Ve čtvrtek proto ANO oznámilo, že se chce k rozhovorům se sociální demokracií znovu vrátit. Společná schůzka proběhne v pondělí večer.

Potíže ale mohou nastat s komunisty, se kterými ANO jedná o podpoře kabinetu. KSČM totiž vadí,  že vláda podpořila sobotní útok USA, Británie a Francie v Sýrii.

Babiš v sobotu řekl, že byl útok spojenců nevyhnutelný. V neděli ale po schůzce v Lánech svá vyjádření mírnil. Bylo by podle něj lepší, kdyby útok schválila Rada bezpečnosti OSN.

„Útok samozřejmě nic neřeší… Preferovaná cesta by měla být diplomatická,“ dodal.

Prezident Miloš Zeman přijme příští týden také další předsedy politických stran. V pondělí si dá prezident oddych, v úterý pak na Pražském hradě přijme na jejich žádost předsedu ODS Petra Fialu a šéfa Pirátů Ivana Bartoše, ve středu je v plánu schůzka s předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem a na čtvrtek dostal termín šéf ČSSD Jan Hamáček.

(pel)