Taxikáře protestující proti dopravním službám Uber a Taxify pozval premiér v demisi Andrej Babiš na jednání vlády. Nespokojení řidiči vyzývali Babiše či ministra dopravy Dana Ťoka na schůzku už během dřívějších protestů, Babiš však žádal oficiální pozvánku.

„Pozval jsem taxikáře na vládu, jak jsem slíbil. A vyslechneme si je,“ sdělil Babiš na svém Twitteru.

„I když samozřejmě nesouhlasím s jejich formou protestu, která obtěžuje lidi v Praze a ani taxikářům moc nepomáhá,“ doplnil.

Místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová pozvání na jednání kabinetu potvrdila.

Taxikáři tvrdí, že alternativní přepravní služby jsou nekalou konkurencí a stát situaci neřeší.

Na protest již několikrát uspořádali pomalé jízdy Prahou, kterými blokovali dopravu.

Ministr Ťok se před týdnem odmítl s taxikáři sejít v den konání jedné z protestních jízd.

„Musím přiznat, že jsme zvažovali, jestli za taxikáři pojedeme, ale k ničemu by to nevedlo. Scházíme se pravidelně zhruba každých 14 dní, a dnešní protest proto považuji za nešťastný. Taxikáři si berou jako rukojmí obyvatele Prahy,“ uvedl tehdy.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300. Vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Společnost také uvedla, že se snaží hledat s městem a dalšími institucemi řešení, které by vyhovovalo všem. Ťok slíbil, že novela k regulaci služeb, jako je Uber, které využívají digitální platformy, bude hotova v řádu týdnů.

(jaz)