Posudky k Čapímu hnízdu z roku 2008 nedoporučily výstavbu projektu. Zpracovat je tehdy nechal středočeský dotační úřad. Posudky například poukazovaly na nadhodnocené položky v rozpočtu nebo nejasného žadatele.

S informací přišel server iRozhlas.cz s. Posudky získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Úřad ROP Střední Čechy si nechal zpracovat posudky dva. Ty měly sdělit, zda by byl areál Čapího hnízda životaschopný a zda je v silách žadatele projekt finančně zabezpečit.

Podle prvního posudku by areál úspěšně sloužil k prezentaci investora, přínos pro celý region a efektivní využití vložených peněz ale nepovažoval za prokázané. Druhý posudek zase pochyboval o tom, že by firma mohla splatit stamilionové úvěry.

„Hned při počátečním studiu podkladů projektu vynikne nejednoznačná identifikace žadatele,“ napsal jeden z hodnotitelů.

Upozorňuje na to, že v podkladech je uveden jako žadatel Farma Čapí hnízdo a ZZN Agro Pelhřimov, akciová společnost. Jenže přiložená daňová přiznání se sice týkala firmy ZZN Agro Pelhřimov, ale společnosti s ručením omezeným.

Současné vedení ROP Střední Čechy zdůrazňuje, že posudky měly při hodnocení projektu doporučující charakter.

Bývalý hejtman Petr Bendl (ODS), který dotaci pro Farmu Čapí hnízdo v létě 2008 podepsal, ale tvrdí, že výbor regionální rady posudky neměl k dispozici. „Dostali jsme doporučení, o ničem takovém jsme nevěděli,“ řekl Bendl.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov.

Podle vyšetřovatelů ale ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně navíc nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Pro podezření z dotačního podvodu kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu areálu obvinila policie premiéra Andreje Babiše (ANO), místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka a dalších devět lidí včetně Babišovy manželky Moniky.

(jaz)