Česká armáda chystá nákup dvanácti nových helikoptér. Ty mají nahradit bitevní vrtulníky Mi-24 a snížit tak závislost na ruských náhradních dílech. Stroje by měly vyjít na zhruba šest miliard korun. Tendr chce ministerstvo vyhlásit do poloviny roku.

Dvanáct armádních víceúčelových vrtulníků, které mají být bitevní, transportní a zároveň i záchranářské, proběhne nově formou výběrového řízení, potvrdila k šestimiliardovému tendru České televizi ministryně Šlechtová.

„Je to společná myšlenka a úkol všech států, které používají tuto techniku, jako je Polsko nebo Slovensko,“ uvedl náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář.

Parametry nového stroje si před několika lety přesně určilo velení armády – vrtulník má mít dva motory, musí se do něj vejít až deset vojáků a nesmí chybět výzbroj – tedy kulomety a řízené střely.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) chce od vojáků vědět, která z helikoptér na trhu jejich požadavky splňuje.

„Pro mě je klíčové, abychom zadali, co opravdu na trhu existuje, abychom si jaksi nezavařili a nakonec nevysoutěžili,“ uvedla ministryně obrany.

Předchozí vedení resortu obrany přitom mluvilo o tom, že ve hře jsou pouze dvě helikoptéry – a to stroj americké společnosti Belll nebo italského konsorcia Leonardo.

Armáda s podporou ministryně Šlechtové také plánuje miliardovou modernizaci třiatřiceti samohybných děl DANA a nákup sedmnácti nových houfnic. Vládě i oběma komorám parlamentu plánuje Šlechtová do konce června předložit také navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu, Iráku a Mali.

(jaz)