Audit ministerstva zdravotnictví odhalil nesrovnalosti v hospodaření úřadu v letech 2015 a 2016, kdy resort vedl Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle výsledků šetření není možné prokázat, že ministerstvo dostalo všechno, co proplatilo. Týká se to třeba akcí pro novináře nebo darů, některé objednávky byly podle auditu vystavené až po konání akcí. Ministerstvo zdravotnictví podalo kvůli zakázkám za 2,5 milionu korun, které zadalo dřívější vedení úřadu, trestní oznámení.

Na problém upozornil server Blesk.cz.

„Audit, který se zabýval výdaji za roky 2015 a 2016, ukázal velmi závažná pochybení. Podali jsme proto trestní oznámení,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Trestní oznámení upozorňuje na pletichy při zadávání veřejné zakázky i porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Ministerstvo v kontrolovaném období vedl Svatopluk Němeček (ČSSD). Řekl, že výsledky auditu neumí komentovat.

„Jsou to věci v řádech, které neřeší ministr, to řeší úředníci o tři patra níž. O žádné z těch věcí nic nevím,“ uvedl.

Pozvánky, termíny konání a přehled výdajů chybí třeba u akce pro novináře v luxusním Chateau St. Havel za 20 tisíc korun, pobytu na zámku Štiřín za 180 tisíc a tří akcí v Horských lázních Karlova Studánka za víc než půl milionu.

Podle auditorů ministerstvo také platilo za to, co mohli udělat úředníci sami, třeba za vytvoření profilu na Twitteru. Za čtyři stránky právní analýzy vydalo 220 tisíc korun.

Část výdajů, na které audit poukázal, tvoří školení pro tehdejšího ministra Němečka. Nemusel o nich ale vůbec vědět, na ministerstvu totiž o školení nejsou doklady a na prezenčních listinách schází ministrův podpis.

(pel)