Německo: Kolem 80 procent dětí běženců nechodí do školky a jejich nástup do školy budou provázet komplikace.

Některá německá města už nezvládají příliv uprchlíků a žádají vládu, aby zastavila příliv migrantů do Německa. O běžence se už nezvládá postarat například město Freiberg, které se ve věci obrátilo na saskou vládu. Kritická situace s migranty je také v Chotěbuzi a jiných městech v Německu.

Vedení města Freiberg bude v nejbližších dnech hlasovat o požadavku na zmrazení příjmu dalších běženců až do konce roku 2019. Město se nezvládá postarat o běžence, které má přidělené. Narůstá napětí mezi místními obyvateli a uprchlíky, které by mohlo eskalovat do střetů, jako se tomu už stalo v braniborské Chotěbuzi.

Další příliv lidí by prý už Freiberg nezvládl.

„Potřebujeme přestávku, abychom mohli vyřešit akutní potřeby. Městu momentálně chybí 300 míst v mateřských školách. Kromě toho je zapotřebí dalších 12 učeben. Nemůžeme naplnit právo na návštěvu mateřské školy ani na povinné vzdělání,“ řekl starosta Sven Krüger (SPD).

Během uplynulých 12 měsíců zažilo město masivní příliv běženců. Pokud jim saská vláda nevyjde vstříc, podle starosty „hrozí sociální a společenské vyloučení“.

Ve městě momentálně žije kolem dvou tisíc běženců, což odpovídá pětině obyvatelstva.

Střety v Chotěbuzi 

V Chotěbuzi (Braniborsko) dochází ke střetům mezi místními obyvateli a běženci. Ministerstvo vnitra až do odvolání rozhodlo, že nebudou do města vysíláni žádní další uprchlíci, a zvýšila se přítomnost policistů.

Starosta Holger Kelch (CDU) požádal o pomoc nejen braniborskou, ale i spolkovou vládu. Kelch žádá o podporu v oblasti školství a vzdělávání, sociální práce, poradenství pro přistěhovalce či útulků pro ženy.

Pokud by v rámci sjednocení rodiny přišli do Chotěbuzi další běženci, město už je nezvládne pojmout. Navíc Chotěbuzi chybějí peníze.

Starosta informoval, že kolem 80 procent dětí běženců nechodí do školky a jejich nástup do školy budou provázet komplikace, nebudou zvládat němčinu.

Problémy zažívají také úředníci sociálního odboru, které běženci nerespektují a největší problémy mají ženy. Ve stotisícové Chotěbuzi je nyní kolem 4500 běženců.

Další běžence už nepřijímají ani města Salzgitter, Wilhelmshaven a Delmenhorst. Volání po zastavení přílivu běženců se ozývá ale i z dalších míst, která se potýkají s integrací migrantů.

Do Německa by podle odhadu listu Süddeutsche Zeitung mohlo přijít dalších 100 až 200 tisíc rodinných příslušníků. V poslední době se migranti dostávají do Německa buď ze Španělska, nebo Itálie. (sfr)

Více o tématu čtěte ZDE:

Příliv migrantů do Německa se zpomalil. Loni do země přesídlilo „jen“ 187 tisíc běženců