Ministryně Šlechtová zatím nebude podepisovat velké armádní zakázky. Poukázala na neutěšený výsledek výběrových řízení pro Armádu ČR.

Armáda ČR koupila neprůstřelné vesty, které jsou ve skutečnosti průstřelné. Resort obrany se teď soudí s firmou, která je dodala. Uvedla to ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO). Pokud by prý vypsala novou zakázku na neprůstřelné vesty a později by ministerstvo vyhrálo probíhající soud, Šlechtová by se „ocitla v kleštích“, protože by čelila podezření, že v pozici členky vlády nejednala s péčí řádného hospodáře.

Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová k tomu podotkla, že „vojáci chtějí nové uniformy, chtějí mít boty, aby měli v čem chodit a je ´šumák, jak to ti politici zprocesují“´.

Varovala, že pokud vojáci nedostanou odpovídající vybavení, hrozí, že z armády odejdou.

Šlechtová informovala, že nemůže zatím podepisovat miliardové armádní zakázky. Například pokud jde o nákup radiolokátorů.

„Bylo mi na generálské poradě sdělováno, že smlouva je hotová a stačí ji jen podepsat. To, že to nebylo dosud podepsáno s Izraelem, naším strategickým partnerem, musím říci, že to nebylo úplně vhodné,“ prohlásila ministryně.

„Co mě osobně nejvíce trápí, je to, že disponuji stanoviskem Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, který má certifikovat systémy těch radarů na připojení k systémům NATO. Ti napsali, že za stávající dokumentace, která jim byla předložena, tu certifikaci neudělí,“ konstatovala Šlechtová.

„Pokud bych tedy smlouvu podepsala, pak nám Izraelci dodají osm radarů, zaplatíme za ně, ale kdo mi je připojí?“ podotkla Šlechtová s tím, že v pátek na narychlo svolané poradě zjistila, že náměstci nemají aktuální podklady.

Bude proto požadovat znalecký posudek ke konečné verzi smlouvy, vyjádření advokátní kanceláře a požádala také Stropnického o stanovisko ministerstva zahraničí, zda je smlouva v pořádku.

„Je to v utajovaném režimu, tak nebudu říkat, jaká je odpověď, ale musí se s tím ještě něco udělat,“ uvedla Šlechtová. Jak dodala, pokud bude vše v pořádku, požádá o změnu původního záměru, aby smlouvu podepisovala vláda, ale aby pověřila podpisem ji jako ministryni obrany.

Vrtulníky značky „science fiction”

Druhá zakázka, která podle Šlechtové neprobíhá standardně, je nákup víceúčelových vrtulníků.

„Já mám trochu pochybnosti o tom, zda potřebujeme vše, co jsme si naspecifikovali. My nemůžeme chtít science fiction, které prostě není na trhu,“ řekla ministryně.

Uložila proto do konce ledna náčelníkovi generálního štábu, aby jí dal konečnou specifikaci. A chce od vojáků také jasné vyjádření „reálné potřeby vrtulníků“.

„Já nebudu zadávat nějaké science fiction, nebudu zadávat nějaké fantasy vrtulníky, které na trhu nejsou,“ zopakovala Šlechtová s tím, že vojáci si mysleli, že vrtulníky jsou už nakoupené.

Poslankyně Černochová v této souvislosti kritizovala bývalého ministra obrany Martina Stropnického (ANO), který dnes vede resort zahraničních věcí.

„Pro mě je nepochopitelné, že pan Babiš ho jmenuje ministrem na jiném resortu, když to, co tu říká paní ministryně, ukazuje na flagrantní selhání ministerstva obrany za jeho vedení. Ministr Stropnický nám lhal do poslední chvíle o tom, že tyto smlouvy jsou v mašličkách a stačí je jen podepsat,” prohlásila Černochová.

Připomněla, že Stropnický nedokázal rok co rok čerpat peníze, které měl resort obrany k dispozici. Jednou prý nevyčerpal něco přes čtyři miliardy, jindy něco přes dvě miliardy a tak dále.

„Proboha, co tam ten chlap dělal,“ rozčílila se Černochová v televizní diskusi TV Prima.

Pokud už se Stropnický stal ministrem, měl podle Černochové také mít odvahu přijímat zásadní rozhodnutí a uzavírat zakázky na nové vybavení pro vojáky. Žádný ministr by neměl působit jen v pozici papírového čerta, který se usmívá do kamer. (sfr)