Británie schválila právní odluku od EU.

Právo Evropské unie přestane být nadřazeno britským zákonům. Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu v rámci probíhajícího brexitu odsouhlasili právní odluku od Bruselu. Zákon o ukončení nadřazenosti unijního práva nad britskými zákony, který upraví podmínky takzvaného brexitu, musí ještě projednat Sněmovna lordů. 

Právní odluku od EU v závěrečném třetím čtení podpořilo v Dolní Sněmovně 324 vládních konzervativních poslanců, proti bylo 295 opozičních labouristů.

Ministr pro brexit David Davis vyjádřil nad přijetím zákona v Dolní sněmovně uspokojení.

„Jsme potěšeni, že návrh zákona úspěšně uzavřel tuto etapu postupu parlamentem,“ uvedl.

Podle Davise jde o zásadní normu, jejímž cílem je maximalizovat jistotu pro jednotlivce i podniky po brexitu.

Právo EU, které má ztratit nadřazenost nad britskými zákony dnem vystoupení Británie z Unie, tímto krokem z britského právního řádu automaticky nemizí. Parlament si vyhrazuje možnost ho dál přezkoumávat dle potřeb země.

Týká se to asi 20 tisíc zákonů EU. Podle britských odborníků bude nutné změnit zhruba tisíc unijních norem.

Členové Sněmovny lordů mají údajně k zákonu připomínky a hodlají k němu připojit svoje dodatky. Text by se tak pět vrátil k projednání do dolní komory.

Británie se chystá EU opustit koncem března 2019. Na nápravu všech nedostatků vzešlých z převodu unijního práva do britského bude mít Londýn čas dva roky po brexitu. (sfr)