Trump si rozhněval země, které označil jako "pr... světa".

Spojené státy nepotřebují další imigranty z pr… světa. Tak silný výrok pronesl prezident Donald Trump. Nelichotivé slovo patřilo místům jako Haiti, Salvador nebo Afrika. Jejich představitelé Trumpa na oplátku obviňují z rasismu.

„Proč sem necháváme všechny ty lidi z pr… světa přicházet?” obrátil se americký prezident Trump na senátory. Použil přitom vulgárního  výrazu „shithole country“.

Haitské noviny Le Nouvelliste Trumpa obvinily z rasismu a jeho výrok odsoudily jako urážlivý. Podobné výroky podle nich nemají místo ve vztazích mezi národy a lidmi, „a ještě méně v ústech prezidenta národa, který je přátelský k Haiti“.

Výrok nelze označit jinak než jako rasistický, uvedl mluvčí OSN pro lidská práva Rupert Colville řekl o výroku tvrdě: „Nemůžete zavrhnout celé země a kontinenty jako pr…, jejichž populace, která není bílá, není vítaná,“ dodal. Bývalý prezident Haiti Laurent Lamothe označil výrok za zcela neakceptovatelný. Africká Botswana si pozvala amerického velvyslance na kobereček, aby vysvětlil, jestli USA tuto zemi rovněž počítají mezi pr… světa.

(mir)