Nevypočitatelný Trump: jeho nejnovějším "kouskem" je zrušení návštěvy Velké Británie. Trump to zdůvodnil špatně umístěnou budovou velvyslanectví v Londýně. Londýnský starosta tvrdí, že se Trump zalekl masových protestů obyvatelstva.

Americký prezident Donald Trump zrušil svoji návštěvu Londýna, která již byla naplánována na únor. Trump tento svůj překvapivý krok oficiálně zdůvodnil nesouhlasem s budovou nové americké ambasády. Média spekulují, že se ve skutečnosti urazil kvůli tomu, že jeho návštěvě nedostala oficiální formát. Londýnský starosta Khan uvedl, že důvodem zrušení návštěvy je Trumpova obava z možných masových protestů obyvatel britské metropole.

Americký prezident Donald Trump zrušil chystanou únorovou návštěvu Londýna. Svůj krok zdůvodnil tím, že nesouhlasí se stěhováním americké ambasády v Londýně. Podle spekulací se prý Trumpovi nelíbil formát návštěvy, která měla být pouze pracovní, nikoli oficiální státní.

Trump svůj odmítavý krok zdůvodnil nesouhlasem s novou americkou ambasádou, která je situována na okraji Londýna.

„Důvod, proč jsem zrušil cestu do Londýna, je, že nejsem velký fanoušek kroku Obamovy administrativy, která možná nejlépe umístěnou a nejlepší ambasádu v Londýně prodala za pár šupů, jen aby na periferii postavila novou za 1,2 miliardy dolarů (25,4 miliardy korun),“ napsal Trump na Twitteru.

Rozhodnutí přestěhovat diplomatické zastoupení USA v britské metropoli však bylo učiněno několik měsíců před Obamovým příchodem do Bílého domu a to již na podzim 2008, kdy v Bílém domě úřadoval republikánský prezident George Bush mladší.

Nejmenovaný zdroj uvedl, že prezidenta od cesty do Londýna mohl odradit nedostatečný lesk návštěvy, neboť její součástí by nebyly oficiální pocty a ani setkání s královnou Alžbětou II. V plánu bylo jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Trump loni přijal pozvánku britské královny na oficiální návštěvu Británie při příležitosti jednání s Mayovou.

Londýnský starosta Sadiq Khan prohlásil, že Trump má obavu z Londýňanů, kteří se staví tvrdě proti politice a krokům amerického prezidenta.

“Zdá se, že k prezidentovi doputoval vzkaz od mnoha Londýňanů, kteří milují a obdivují Ameriku a Američany, ale považují Trumpovu politiku a jeho aktivity za neslučitelné s hodnotami, jako je inkluze, diverzita a tolerance, jež naše město vyznává,“ uvedl Khan.

“Jeho návštěvu by nepochybně provázely masové mírumilovné protesty,“ podotkl londýnský starosta.

Britská premiérka byla prvním státníkem, který se setkal s Trumpem po jeho uvedení do funkce v lednu 2017. (sfr)