Za uprchlíky, kteří v Německu získali takzvanou doplňkovou ochranu, budou moci od poloviny března 2018 přicházet jejich nejbližší příbuzní.

Za migranty v Německu budou moci od poloviny března 2018 přicházet jejich nejbližší příbuzní. Půjde o běžence, kteří v zemi získali takzvanou doplňkovou ochranu. Loni do konce listopadu touto cestou do spolkové republiky přišlo zhruba 85 tisíc rodinných příslušníků uprchlíků. Odhaduje se, že za lidmi s doplňkovou ochranou by do Německa mohly dorazit další desítky tisíc migrantů.

Slučování rodin velká koalice CDU/CSU a SPD v březnu roku 2016 přerušila na dva roky, kdy se země potýkala s masivním přílivem běženců. Nyní však slučování rodin komplikuje vyjednávání o nové německé vládě mezi konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové se sociální demokracií (SPD).

Sociální demokraté nevidí důvod, proč v současnosti slučování rodin lidí s doplňkovou ochranou znovu neumožnit. U těch, kteří mají status uprchlíka, to po celou dobu možné je. Loni do konce listopadu touto cestou do spolkové republiky přišlo zhruba 85 tisíc rodinných příslušníků běženců. Odhaduje se, že za lidmi s doplňkovou ochranou by do Německa mohly dorazit desítky tisíc nejbližších příbuzných.

Tomu však chce zabránit konzervativní unie. V parlamentu by sice příslušný návrh mohla s podporou svobodných demokratů (FDP) a protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) pohodlně prosadit, chce se tomu ale vyhnout, protože by to prakticky jistě znamenalo krach rozhovorů o vládě se sociálními demokraty.

S kompromisním řešením přišel sociální demokrat Burkhard Lischka. Podle něj by ročně Německo mohlo přijímat 40 tisíc rodinných příslušníků běženců.

(pel)