Obchody zůstanou o vybraných státních svátcích zavřené. Menšinová vláda Andreje Babiše nepodpořila návrh na zrušení zákazu prodeje o státních svátcích.

Premiér Andrej Babiš (ANO) zradil své programové prohlášení hned na prvním zasedání jeho menšinové vlády. Kabinet nepodpořil na úplné zrušení zákazu prodeje o vybraných státních svátcích. Menšinová Babišova vláda zaujala ke zrušení neutrální stanovisko. 

Zákon z roku 2016 přišel s tím, že velké obchody musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do 12 hodin.

Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Hnutí ANO bylo v minulém hlasovacím období spolu s pravicí proti přijetí tohoto zákona. Vyslovili se pro něj hlavně sociální demokraté, lidovci a komunisté. Zrušit zákon chce u Ústavního soudu skupina senátorů.

Občanští demokraté nyní předložili návrh na úplné zrušení zákazu prodeje v obchodech o některých svátcích. Argumentují tím, že praxe ukázala, že norma je nadbytečná, nepřiměřeně zasahuje do práv obchodníků a omezuje občany.

„Vzhledem k tomu, že se stávající zákaz týká pouze některých prodejních ploch, tak narušuje konkurenční prostředí mezi jednotlivými obchodníky,“ vysvětlila strana důvod, proč návrh předložila.

ODS si od zrušení slibuje růst tržeb obchodníků, a tím i růst příjmů jejich zaměstnanců.

Menšinová vláda Andreje Babiše k návrhu zaujala neutrální stanovisko.

Vláda měla podle návrhu stanoviska konstatovat, že zákon je účinný od 1. října loňského roku a je sporné, zda je tato doba dostatečně dlouhá na to, aby se daly celkově vyhodnotit jeho dopady.

„Předložený poslanecký návrh zákona se však touto otázkou vůbec nezabývá a i důvodová zpráva k němu postrádá jakoukoli analýzu dopadů zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nebo vyhodnocení zkušeností s jeho aplikací, a to zejména negativních, z nichž by vyplývala opodstatněnost jeho navrhovaného zrušení,“ je uvedeno ve stanovisku.

(pel)