ČEZ dostane od Evropské investiční banky více než miliardu korun. Použije ji v oblasti zelené energetiky.

ČEZ dostane více než miliardu korun z Evropské unie. Prostředky chce využít v oblasti „zelené energetiky“. Dotace je součástí Junckerova plánu pro podporu investic v Evropské unii.

Dotaci z Evropské investiční banky (EIB) ve výši 50 milionů eur (1,28 miliardy korun) dostane fond Inven Capital ze skupiny ČEZ. Prostředky jsou určeny na investice v sektoru čisté energie a inteligentních technologií.

Firma ČEZ k dotaci přidá částku ve stejné výši. Celková výše investic tak dosáhne 100 milionů eur (cca 3 mld. Kč).

Investiční iniciativa EIB a Inven Capital poskytne dodatečné peníze evropským malým a středním podnikům. Obvykle firmám, jež se nacházejí ve fázi růstu a potřebují počáteční prostředky, například na inovace, rozšíření nabídky či expanzi na zahraniční trhy.

Podle ředitele divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáše Pleskače přispívají aktivity Inven Capital k naplňování jednoho z hlavních pilířů strategie Skupiny ČEZ – rozvíjení aktivit v oblasti decentralizované energetiky a obnovitelných zdrojů.

Inven už v minulosti vstoupil například do výrobce bateriových úložišť či výrobce chytrých termostatů. Společně s původně poskytnutým kapitálem ze strany ČEZ a dodatečným financováním z EIB bude fond disponovat kapitálem v celkové výši přibližně 240 milionů eur.

Evropská investiční banka je úvěrovou institucí EU. Banku vlastní členské státy, jejichž zájmy má zastupovat. Poskytuje dlouhodobé finanční prostředky pro investice, které mají přispívat k cílům unijní politiky. (sfr)