Prezident Miloš Zeman jmenoval novou jednobarevnou vládu Andreje Babiše (ANO). Premiéra a jeho ministry ujistil, že lídra ANO jmenuje předsedou vlády i podruhé, pokud na první pokus nezíská důvěru Sněmovny.

Miloš Zeman jmenoval novou Babišovu jednobarevnou menšinovou vládu. Prezident znovu slíbil, že lídra ANO jmenuje premiérem i podruhé, pokud jeho kabinet na první pokus nezíská důvěru Sněmovny. Kabinet by tak mohl vládnout i bez podpory několik měsíců.

Zeman vládu ujistil, že Babiše jmenuje premiérem i v případě, že se tomuto kabinetu nepodaří získat důvěru. Babišova vláda podle něj nebude jen vládou na zimu.

„Dodržím svůj slib a i v případě, že nedostane vláda důvěru, jmenuji ho podruhé premiérem a dám mu podstatně více času na sestavení vlády,“ uvedl Zeman.

Vláda je podle Zeman plnohodnotná okamžikem, kdy ji jmenuje.

„Ústava nezná termín neplnohodnotná vláda,” vzkázal Zeman kritikům, kteří poukazují, že bez vyslovené důvěry by neměla vláda podnikat zásadnější opatření.

Babiš na důvěru nebude čekat

Předseda vlády Andrej Babiš chce o důvěru Sněmovny požádat 10. ledna.

„Není možné, abychom nic nedělali a čekali na důvěru,” uvedl Babiš.

Kabinet prý začne „makat a bude táhnout za jeden provaz“.

Zemědělství povede agromagnát Milek

V nové vládě zasedne celkem 14 ministrů, z toho je devět nováčků a pět jich pracovalo v dosavadní vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Na stejných postech budou pokračovat i v nové vládě ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok.

Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický se bude starat o českou diplomacii, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová převezme obranu.

Vnitro povede Lubomír Metnar, průmysl a obchod Tomáš Hüner, kulturu Ilja Šmíd a školství Robert Plaga.

V čele resortu zemědělství stane Jiří Milek, ministrem zdravotnictví bude Adam Vojtěch.

Schillerovou stát před jmenováním očistil

Ministryní práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Jaroslavou Němcovou, ministryní pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a ministryní financí Alenu Schillerovou.

Schillerovou a její rodinu ještě před jmenováním stát formálně očistil a zastavil trestní stíhání jejího zetě. Nová ministryně financí je totiž tchyní majoritního vlastníka investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka, který čelí obvinění kvůli únikům z policejních spisů.

V typově stejných kauzách jsou přitom žalováni i další lidé v ČR, kterým hrozí velmi vysoké tresty. Pro Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) žádají olomoučtí žalobci vysoký trest za zneužití Vojenského zpravodajství.

Policejní prezident Tomáš Tuhý byl zase obviněn z brutálního úniku informací. Z telefonu, který vlastnili Tuhého blízcí, údajně někdo předtím vynášel informace o vyšetřování IT zakázek.

Svobodní Babiše vyzvali v dopise

Předsednictvo Svobodných napsalo otevřený dopis novému předsedovi české vlády bez podpory Andreji Babišovi.


Vážený pane premiére Babiši,

dnes byla jmenována vaše vláda a Svobodní jsou na její kroky velmi zvědaví. Dlouhé roky jste říkal, že je vše špatně a že vy byste to uměl dělat jinak a lépe. Dosud jste tvrdil, že lépe to moc nejde, protože „Sobotka a Kalúsek a kampaň“.

Ode dneška máte jedinečnou příležitost a my říkáme, tak se ukažte. Sestavil jste si vládu čistě podle sebe, takže vás nebude brzdit žádný koaliční partner.

Sestavil jste si vládu bez dohodnuté podpory ve Sněmovně, říkáte jí vláda odborníků. Podle Svobodných je tedy i bez jasného politického směrování, což jste si vždy přál.

Sestavil jste vládu, se kterou konečně můžete stát řídit jako firmu.

Tak nás přesvědčte, že s takovou vládou bez důvěry chcete konat v zájmu obyvatel této země, pro větší svobodu a menší státní dohled nad životy lidí. Dosud jste prokazoval jako vicepremiér a ministr financí opak a prospěch z vaší politiky měly vaše firmy.

Svobodní budou postupně zveřejňovat kroky, které by od jednotlivých členů vlády čekali a které by byly ku prospěchu země. Zda se jich skutečně dočkáme my i veřejnost, je na vás, pane Babiši.

Republikové předsednictvo Strany svobodných občanů

(pel)