Evropská komise chce ministra financí EU a zřídit Evropský měnový fond.

Evropská komise přitvrzuje v tlaku na tuhou unifikaci EU. Navrhuje vytvoření Evropského měnového fondu (EMF), chce jednoho „unifikačního“ ministra financí a hospodářství pro celý kontinent a možnost mobilizace prostředků z unijních zdrojů.

Komise plány zveřejnila týden před plánovaným summitem EU, kde proběhne i schůzka současných budoucích členů eurozóny.

„Není lepší doba, kdy opravovat střechu, než když svítí slunce,“ uvedl předseda EK Jean-Claude Juncker.

Současný ekonomický růst všech zemí bloku a nízká nezaměstnanost jsou podle komise vhodnou chvílí začít se změnami, na jejichž konci by v roce 2025 měla být měnová unie jednotnější, efektivnější a demokraticky odpovědnější.

Návrhy společně představili místopředseda komise pro euro, sociální dialog a finanční služby Valdis Dombrovskis, komisař pro měnové záležitosti daně a cla Pierre Moscovici a komisař pro rozpočet Günther Oettinger.

Nový unijní fond EMF by podobně jako stávající Evropský stabilizační mechanismus (ESM) měl podle komise pokračovat v pomoci zemím eurozóny, které se případně dostanou do finančních potíží. EU by tak fakticky získala alternativu k Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Fond by mohl reagovat rychleji než nynější ESM a byl by spolu s komisí daleko více zapojen do přímého řízení programů finanční pomoci.

Kromě toho by poskytoval jištění unijnímu Jednotnému fondu pro řešení krizí (SRF) až do stropu 60 miliard eur a byl by také „půjčovatelem poslední instance“ s cílem usnadnit případné řešení bank v problémech.

Komise rovněž navrhla možný vznik funkce evropského ministra hospodářství a financí. Ten by mohl být zároveň místopředsedou komise a předsedou euroskupiny, tedy jednání ministrů financí eurozóny.

Nová funkce by podle názoru komise měla posílit „soudržnost, účinnost, transparentnost a demokratickou odpovědnost tvorby hospodářské politiky pro EU a eurozónu“.

(pel)