Zemědělci dostanou v roce 2018 z národních dotací přes 2 miliardy korun.

Zemědělci a potravináři by měli dostat v roce 2018 z národních dotací 2,05 miliardy korun. Největší část peněz poputuje do fondu tlumení nákaz. Národní dotační programy však tvoří jen část podpor. Každoročně dostávají zemědělci okolo 32 miliard korun ze zdrojů EU a dalších bezmála 97 miliard korun mohou čerpat z tzv. Programu rozvoje venkova.

Plán schválila vláda Bohuslava Sobotky na svém posledním zasedání. Některé programy, které byly v loňských národních dotacích, například na podporu středních odborných škol, ministerstvo zemědělství převedlo do jiného dotačního systému.

Na podporu zpracování zemědělských produktů by měli potravináři dostat 300 milionů korun. Stejná suma by měla jít na zlepšování životních podmínek v chovech hospodářských zvířat.

Až 200 milionů korun zamíří na udržení a zlepšení genetického potenciálu hospodářských zvířat. Dalších 103,8 milionů je pak vymezeno na poradenství a vzdělávání.

Včelaři by měli získat na podporu zachování počtu včelstev 80 milionů korun, letos měli alokovanou částku 105 milionů.

Na obnovy ovocných sadů by měli pěstitelé dostat 60 milionů korun. Na podporu potravinových bank by mělo zamířit 33 milionů korun.

Národní dotační programy však tvoří jen část podpor. Každoročně dostávají zemědělci okolo 32 miliard korun z evropských zdrojů. Další peníze jsou ještě v tzv. Programu rozvoje venkova. Z něj mohou zemědělci čerpat do roku 2020 více než 96 miliard korun. Z toho 62 miliard korun pokrývají unijní zdroje a 34 miliard korun jde z českého rozpočtu.

(pel)