Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval šéfa vítězného hnutí ANO Andreje Babiše novým předsedou vlády ČR. (Foto: Twitter Jiří Ovčáček)

Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě Andreje Babiše premiérem. Zeman Babišovi řekl, že „do vysokých stromů bije blesk“. Prezident tak lídra vítězného hnutí ANO varoval před nenávistnou kampaní médií, která ho podle Zemana čeká.

Zeman Babišovi popřál ke jmenování.

„Do vysokých stromů bije blesk – a vy byste si měl obstarat nějaké nové uzemnění,“ řekl prezident.

Nový premiér by se podle Zemana měl připravit na to, že velká část českých médií proti němu „dále zvýší svou nenávistnou kampaň“.

„Ignorujte je, nevšímejte si jich, nenechte se jimi otrávit,“ varoval Babiše.

Babišovi dále dal 2 doporučení. První rada zněla, že „s domovnicí se nediskutuje“.

„Nezlobte se na trpaslíky, že vám okopávají kotníky, oni výš nedosáhnou,“ zní druhá rada.

Foto: Twitter Jiří Ovčáček

Šéf ANO Zemanovi poděkoval a uvedl, že se těší na spolupráci.

„Česká republika si zaslouží vrátit se na špičku Evropy. Naše vláda bude naslouchat lidem, uděláme maximum pro to, aby se občané měli líp – to slibuji všem,“ prohlásil Babiš.

Celý kabinet hodlá prezident jmenovat 13. prosince. Zeman rovněž oznámil, že Babiše přijde podpořit do Sněmovny při hlasování o důvěře. Už dříve Zeman uvedl, že pokud by vláda nezískala důvěru, získá druhé pověření opět Babiš.

Nový premiér věří, že jeho menšinová vláda bude jeden tým bojující proti korupci a klientelismu. Chce se znovu scházet se zástupci ostatních sněmovních stran a bude s nimi jednat o podpoře nebo toleranci vlády.

V Babišově vládě by mělo pokračovat pět ministrů z dosavadního kabinetu. Ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok zůstanou na svých pozicích, ministr obrany Martin Stropnický se přesune do čela diplomacie a jeho pozici převezme dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

S dalšími kandidáty na vládní posty se chce prezident v nadcházejících dnech scházet na zámku v Lánech.

(pel)