Hodnota bitcoinů neustále roste, kryptoměna pokořila hranici 12 tisíc dolarů. Virtuální měnu zkritizovalo několik význačných ekonomů, včetně držitelů Nobelovy ceny. Joseph Stiglitz navrhuje bitcoin zakázat.

Bitcoin dále rekordně posílil a poprvé překonal hranici 12 tisíc dolarů (asi 260 tisíc Kč). Cenu ženou nahoru investoři, kteří věří v rychlé zhodnocení. Virtuální měna však má kromě příznivců i řadu kritiků. Nositel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz volá po zákazu bitcoinu, protože prý pro „společnost není užitečný“.

Hranice 12 tisíc dolarů byla překonána v noci z úterý na středu okolo druhé hodiny ráno. Ani po pokoření zmiňovaného milníku se růst nezastavil. Už okolo desáté hodiny se jedna mince obchodovala za 12 491 USD, tedy v přepočtu více než 270 tisíc korun.

Virtuální měny se těší tak velké popularitě především pro své vysoké a rychle rostoucí kurzy. Popularitě nicméně nahrává také fakt, že za pořízení virtuálních mincí nemusí uživatelé zaplatit ani korunu.

Kromě příznivců má bitcoin také řadu odpůrců. Silná slova kritiky vyslal na adresu bitcoinu ekonom Joseph Stiglitz. Nositel Nobelovy ceny dokonce volá po zákazu digitální kryptoměny.

„Bitcoin je úspěšný jenom díky svému potenciálu pro obcházení legislativy a nedostatku dohledu. Myslím si, že by měl být zakázán. Společnosti nepřináší žádnou užitečnou funkci,“ prohlásil.

Ekonom podle vlastních slov podporuje technologické inovace v oblasti plateb, emise a kontrola digitálních peněz by však stále měla zůstat v rukou států. Růst ceny bitcoinu je údajně neoprávněný a neudržitelný.

Souhlasí s ním i jeho kolega Robert Shiller, který získal Nobelovu cenu v roce 2013 za svůj výzkum hospodářských bublin. Podle Shillera je bitcoin populární díky své „protivládní, protiregulační atmosféře.“

Již dříve bitcoin kritizoval například miliardář Warren Buffet, podle kterého je kryptoměna „opravdovou bublinou“ nebo šéf banky JPMorgan Jamie Dimon, který řekl, že bitcoin je „podvod, který jednou vybouchne“.

(pel)