Návrh státního rozpočtu ČR pro rok 2018 se schodkem 50 miliard korun podpořily strany končící koalice a SPD. Občanští demokraté a TOP 09 nešetří kritikou.

Sněmovna přes čtyři a půl hodiny řešila návrh deficitního státního rozpočtu ČR pro rok 2018. Končící vláda rozpočet předložila se schodkem 50 miliard korun. Návrh podpořily strany dosluhující koalice, tedy ANO, ČSSD a lidovci. Naopak ODS a TOP 09 plánovaný rozpočet zkritizovaly.

Sněmovna nakonec základní parametry rozpočtu schválila, schodek bude 50 miliard. Návrh vrátit rozpočet vládě kvůli snížení schodku neprošel.

Návrh státního rozpočtu podpořily v prvním čtení strany končící vládní koalice, tedy ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

„V prvním čtení podpoříme tento dohodnutý rozpočet, protože si myslíme, že je to kompromis. Zároveň tam máme dvě zásadní připomínky,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Pro rozpočet v prvním čtení hlasovali i poslanci SPD, ačkoliv kritizovali navržený schodek 50 miliard korun. Hnutí se ale obává rozpočtového provizoria, které by nastalo v případě neschválení rozpočtu a znamenalo by mimo jiné, že se od ledna nezvýší důchody.

„Poslanci za hnutí SPD budou v jednotlivých výborech Sněmovny připomínkovat jednotlivé kapitoly tohoto návrhu – a to v souladu s programovými prioritami SPD. Po vypořádání našich připomínek ve výborech se poslanecký klub SPD rozhodne, jestli navrhovaný vládní rozpočet s úpravami na rok 2018 podpoří anebo nikoliv,“ uvedl předseda hnutí Tomio Okamura.

Kritikům vadí astronomická výše schodku

Návrh rozpočtu zkritizovala zejména pravicová opozice ODS a TOP 09. Vadí jim výše schodku, podle ODS je vzhledem k nynějšímu ekonomickému růstu příliš vysoký.

ODS navržený deficit i podobu rozpočtu kritizuje, vládě ho ale vrátit nechce.

„Není září ani říjen, je prosinec a možnosti na přepracování jsou výrazně limitovány,“ řekl předseda strany Petr Fiala.

S navrženým rozpočtem nesouhlasí ani hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Deficit 50 miliard korun v době konjunktury je podle nich neobhajitelný. Proto navrhnou vrácení rozpočtu vládě k přepracování.

Také TOP 09 navrhovala vrácení návrhu rozpočtu vládě k přepracování. Podle TOP 09 v rozpočtu chybí peníze na investice, naopak v něm jsou zbytečné výdaje na provoz státu.

„Dvacet dní rozpočtového provizoria není žádná tragédie. Horší je mít takhle špatný rozpočet,“ řekl předseda poslaneckého klubu strany Miroslav Kalousek.

Pilný považuje návrh rozpočtu za realistický

Komunisté a Piráti se při hlasování o základních parametrech rozpočtu zdrželi.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) považuje navržený rozpočet za realistický.

„Česká ekonomika je ve výborné kondici,“ prohlásil Pilný.

Poslanci schvalují v prvním čtení základní parametry rozpočtu, tedy příjmy, výdaje a výši schodku včetně způsobu jeho vypořádání. Rozpočtový výbor už ve čtvrtek doporučil plénu, aby základní parametry podpořilo. Pokud by Sněmovna jeho stanovisko nepřijala, vrátila by návrh rozpočtu kabinetu k přepracování. Zatím se tak stalo jen jednou, před pěti lety.

(pel)