Průměrná mzda v ČR stoupla nad 29 tisíc korun. Dvě třetiny lidí na ni však nedosáhnou a zhruba milion lidí v Česku je ohroženo chudobou.

Průměrná hrubá měsíční mzda ve 3. čtvrtletí 2017 v ČR vzrostla na 29 050 korun. Meziročně jde o nárůst 6,8 procent. Dvě třetiny zaměstnanců však na průměrný výdělek nedosáhnou. Chudobou je v Česku ohroženo zhruba milion lidí.

Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29 050 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1840 korun víc než před rokem. Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,5 %, reálně se tak mzda zvýšila o 4,2 %. Objem mezd vzrostl o 8,8 %, počet zaměstnanců o 2,0 %.

Medián mezd vzrostl meziročně o 7,1 procenta. U mužů dosáhl 27 486 korun, u žen 22 584 korun. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Milion lidí v Česku je ohroženo chudobou. V rámci celé Evropské unie je však ohrožení chudobou v průměru mnohem horší. Na hranici příjmové chudoby či pod ní v ČR žije 9,7% obyvatel, tedy milión lidí. V osmadvacítce i v eurozóně však tento podíl dosahuje v průměru 17 procent.

Česká ekonomika přitom roste nejrychleji za poslední dva roky. Ve 3. čtvrtletí 2017 stoupla o 5 %. Státní rozpočet ČR na letošní rok byl schválen se schodkem 60 miliard korun. Skončí sice nejspíš v mírném přebytku zhruba 10 miliard, ale jen díky dotacím plynoucím do Česka z EU.

Ke konci listopadu byl schodek státního rozpočtu ČR 11,6 miliardy korun. Jde o výrazné zhoršení oproti loňskému roku, kdy byl rozpočet po jedenácti měsících v přebytku 55,5 miliardy korun.

(pel)