Němečtí piloti protestují proti deportacím uprchlíků a odmítají s vyhoštěnými migranty létat. Zrušeno bylo více něž 200 letů.

Němečtí piloti aerolinek odmítají létat s vyhoštěnými migranty, kteří nedostali v Německu azyl. Podle tamní vlády byl přerušen start minimálně 222 letů, protože piloti se prý nechtějí podílet na ohrožení životů uprchlíků. Za pokusem zastavit deportace stojí Levice, která spustila informační kampaň proti nespravedlivému vyhošťování běženců.

V zemi stoupá současně počet žalob, které neúspěšní žadatelé o azyl podávají na místní úřady. Ve většině případů jim soud dal za pravdu. Soudce se na stranu uprchlíka postavil ve čtvrtině případů.

Týká se to zejména deportací do Afghánistánu, které bylo Německem označeno za bezpečnou zemi. Uprchlíci se tam můžou vrátit, navzdory stále probíhajícím bojům v některých oblastech.

V 85 případech protestovali piloti největší německé aerolinky Lufthansy a její dceřiné společnosti Eurowings. Kolem 40 případů se odehrálo na letišti v Dusseldorfu.

Kolem 140 odmítnutí se odehrálo na letišti ve Frankfurtu, které patří mezi nejvýznamnější dopravní uzly nejen v Německu, ale v celé Evropě.

Soudy stály německé daňové poplatníky přes 19 milionů eur

V Německu žilo v roce 2016 téměř 1,6 milionů přistěhovalců, kteří tam požadovali azyl. Největší nárůst počtu uprchlíků zaznamenaly země bývalé NDR. V první polovině letošního roku rozhodlo o 357 tisících žádostech o azyl, zatímco ostatních 27 zemí EU muselo dohromady řešit „pouze“ 199 tisíc žádostí.

Spolková republika, do níž od začátku roku 2015 přišlo zhruba 1,35 milionu uprchlíků, tak i nadále zůstává jednoznačně nejoblíbenější evropskou destinací žadatelů o azyl.

Do konce října do Německa dorazilo zhruba 156 tisíc žadatelů o azyl, což je více, než kolik migrantů za stejnou dobu připlulo do jihoevropských zemí přes Středozemní moře. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) jich bylo 153 tisíc.

V letošním roce skoro každá druhá odmítnutá žádost skončila před soudem. Podle statistiky tato soudní řízení stála jen v roce 2017 německé daňové poplatníky přes 19 milionů eur. Za účelem dobrovolného odchodu uprchlíků nabídlo Německo migrantům 3000 eur a další benefity, pokud se sami vydají na cestu zpět do své domoviny.

(pel)