EU chce omezit suverenitu ČR, plánuje zavést společnou evropskou daň.

EU chce zavést jednotné evropské daně, aby zdvojnásobila unijní rozpočet. Svobodní tento návrh odmítají, protože by se tak omezila suverenita států. Podle plánovaného návrhu by se o daňové politice totiž rozhodovalo podle počtu obyvatel členských zemí.

„Je nepřijatelné, aby o podobě daní v České republice rozhodovaly jiné země nebo aby bylo možné i proti vůli členských zemí zavádět nové daně jen proto, aby EU naplnila svou pokladnu,“ řekli Svobodní.

Návrh, aby o daňové politice rozhodovalo hlasování podle počtu obyvatel členských zemí, tedy takzvanou kvalifikovanou většinou, chce předložit komisař pro oblast daní Pierre Moscovici. Zrušit jednomyslné hlasování s právem veta, které dává členským zemím možnost reálně odmítnout kupříkladu zavádění nových daní, umožňuje Lisabonská smlouva.

Přesun opačným směrem a omezení moci evropské administrativy a lidnatějších zemí, jako jsou Německo a Francie, však možné není.

Svobodní snahu převzít od národních států jejich výsostnou kompetenci, kterou daňová politika bezesporu je, odmítají.

„Pokusy o zavádění evropských daní poškodí členské země, protože firmy, kterých se budou týkat, raději své aktivity přesunou mimo území států EU,“ uvedla strana.

Zvrátit snahu Evropské komise o přisvojení nových pravomocí a jejich odebrání státům může v tomto případě jen národní parlament a premiér. Svobodní proto žádají budoucího předsedu vlády, poslance a senátory, aby na změnu způsobu hlasování o daňové politice v žádném případě nepřistoupili a učinili vše pro to, aby rozhodování o daních zůstalo v České republice.

Zároveň vyzvali budoucí vládu a Parlament ČR, aby urychleně projednali a schválili proceduru, díky níž bude jasné, kdo a jakým způsobem za ČR návrh Evropské komise odmítne. Taková procedura totiž v českém parlamentním systému chybí.

„Podobné nápady potvrzují to, před čím Strana svobodných občanů dlouhodobě varuje – vrcholní politici a úředníci EU jsou nepoučitelní a EU v současné centralizované podobě nereformovatelná,“ dodali Svobodní.

(pel)