Letecká opravna JOB AIR Technic vstupuje na ruský trh. Podnik se bude podílet na výstavbě i provozu údržbového hangáru v ruském Uljanovsku.

Společnost JOB AIR Technic podepsala v Moskvě s ruskou společností T1 memorandum o zřízení centra pro údržbu a opravy letadel v ruském Uljanovsku. Údržbový hangár pojme až tři širokotrupá letadla typu Airbus A330 a vyroste na ploše 8,7 hektarů ve Zvláštní ekonomické zóně přiléhající k mezinárodnímu letišti Uljanovsk-východ. Náklady na výstavbu hangáru, který bude uveden do provozu v roce 2019, dosáhnou 40 milionů eur. 

Memorandum o zřízení centra pro údržbu a opravy letadel v ruském Uljanovsku bylo podepsáno v Moskvě v rámci rusko-českého ekonomického fóra Mucharbkem Izmailovičem Auševem, generálním ředitelem ruské společnosti T1, a Danielem Barčem, generálním ředitelem JOB AIR Technic.

„Objem ruského trhu údržby a oprav v rámci civilního letectví se odhaduje na dvě miliardy dolarů, ale ruské letecké společnosti jsou z důvodu chybějících opravárenských kapacit nuceny posílat svá letadla, jichž je nyní více než pět set, na údržbu do zahraničí,“ vysvětlil Daniel Barč, generální ředitel JOB AIR Technic.

„Společnost JOB AIR Technic získá ve společnosti T1 minoritní podíl a bude se podílet na designu, výstavbě a následně také na provozu nového údržbového centra,“ dodal.

Moderní specializovaný hangárový komplex bude první svého druhu vybudovaný v post-sovětském období za účasti evropského poskytovatele služeb v oblasti leteckého opravárenství. Centrum se zaměří na údržbu hlavních typů západoevropských letadel, které tvoří základ ruské flotily: Boeing 737, Airbus A320, A330 a později A350.

Ruský letecký průmysl navíc připravuje zahájení sériové výroby letadla Irkut MS-21, které by následně mělo být rovněž servisováno v tomto novém údržbovém centru. Společný česko-ruský podnik bude schopen provádět údržbu letadel jak podle evropských norem, tak i podle ruských předpisů.

Centrum pro údržbu a opravy letadel bude rovněž zahrnovat dílny pro opravy komponentů a různých systémů letadel, sklady náhradních dílů, školicí a kancelářské prostory. Logistické a skladovací centrum již bylo v rámci projektu vybudováno. Projekt bude čerpat významné daňové a celní výhody stanovené legislativou Ruské federace.

„Důležitou podmínkou pro úspěch centra bude dostupnost potřebného vysoce kvalifikovaného leteckého technického personálu v regionu. Proto již v příštím roce začneme v České republice, přímo ve společnosti JOB AIR Technic, která pro to má příslušná oprávnění, školit letecké mechaniky, budoucí zaměstnance společného podniku. Projekt zároveň počítá s vytvořením vlastního leteckého výcvikového střediska,“ doplnil Barč.

Ruský Uljanovsk leží zhruba 600 kilometrů východně od Moskvy a budoucí opravárenské centrum tak zvládne obsloužit zákazníky z Ruska, Středního východu i z východní Evropy. Celkový obrat společnosti za prvních pět let provozu se očekává ve výši 96 milionů eur. Údržbové centrum bude mít pět set zaměstnanců. Opravárenský hangár by měl být dle plánů dokončen v polovině roku 2019.

(pel)