Policie opět požádala o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapího hnízda,

Policie znovu žádá Sněmovnu o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Chce je stíhat kvůli kauze Čapího hnízda. Miliardář čelí obvinění, že na vybudování kontroverzní farmy zneužil eurodotace ve výši 50 milionů korun určené na projekty malých a středních podniků. Faltýnek byl v té době předsedou představenstva Agrofertu.

„Mohu potvrdit, že dnešního dne byla do Sněmovny doručena žádost o vydání dvou poslanců k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo,“ řekla Štěpánka Zenklová, mluvčí pražského městského státního zastupitelství.

Doplnila, že v případu sice všichni obvinění podali stížnosti proti svému stíhání, ale státní zástupce o nich dosud nerozhodl, protože nemá k dispozici od policie odůvodnění těchto stížností.

V případě Babiše s Faltýnkem by však stejně podle všeho o jejich stížnostech nerozhodoval, i kdyby jim chtěl třeba vyhovět – říjnovým znovuzvolením do Sněmovny totiž získali oba muži opět poslaneckou imunitu. Policie tak nesmí vůči Babišovi s Faltýnkem vykonávat žádné úkony trestního řízení.

Jejich stíhání bylo přerušeno a o jejich vydání nyní bude muset znovu rozhodnout Parlament v novém složení.

Vydání Babiše a Faltýnka podpoří KDU-ČSL, pro jsou i Jana Černochová (ODS), Jan Hamáček (ČSSD) či Vojtěch Pikal (Piráti). SPD dříve uvedla, že by byla pro vydání.

Dotace prošetřuje i OLAF

Žádost souvisí s údajným zneužitím dotace na farmu Čapí hnízdo ve výši 50 milionů korun. O dotaci bylo zažádáno v roce 2009, kdy byl majitelem Agrofertu Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek byl členem představenstva firmy.

Babiše kriminalisté podezírají z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Policie obvinila v souvislosti s případem 11 osob. Vedle členů Babišovy rodiny jde o někdejší zástupce firem, kterým oficiálně farma Čapí hnízdo v minulosti patřila.

Získání dotace prověřuje policie už několik měsíců. Okolnostmi získání evropských peněz se zabývá také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem trestnímu oznámení od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele.

Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

(pel)