Romští představitelé se ohradili proti Zemanovu tvrzení o nepřizpůsobivých Romech. Podle nich Zeman pokračuje ve volební kampani a útočí na základní lidské hodnoty.

Představitelé Romů v Česku se vyslovili proti Zemanovi za jeho protiromské postoje. Hlava státu prý útočí na základní lidské hodnoty. Romové proto vyzvali občany, aby Miloše Zemana již znovu nevolili do funkce prezidenta. 

Prezident Zeman před tím uvedl, že mezi nepřizpůsobivými občany je nejspíš 90 procent Romů. Reagoval tak na zprávu OSN, která kritizovala Česko za přístup k Romům a doporučila zlepšení situace v lidských právech.

Nepřizpůsobiví jsou podle Zemana lidé, kteří odmítnou nabízenou práci, i když jsou zdraví.

„Že mezi těmi je 90 procent Romů, to je asi pravda. Ale může tam být také deset procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně. Teprve kdybychom kteroukoli z těchto dvou skupin diskriminovali, ať už pozitivně, nebo negativně, tak porušujeme lidská práva,“ konstatoval Zeman.

Proti Zemanovu tvrzení o nepřizpůsobivých Romech se ohradili čtyři romští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Zeman podle nich konstantně překračuje meze slušnosti a jeho služba státu je kontraproduktivní.

Tato skupina romských představitelů v otevřeném dopise napsala, že se ukázala prezidentova nekompetentnost v oblasti lidských práv.

„Prezident země si nemůže dovolit veřejná prohlášení tohoto typu bez podložených dat a údajů. Znevažuje tím postavení jedné ze zákonem uznaných národnostních menšin a podporuje negativní postoje občanů.“

„Prezident Zeman konstantně překračuje meze slušnosti, nenaplňuje očekávání, která do něj občané vkládají, jeho služba státu je nekvalitní,“ uvedli Romové v dopise.

Zeman podle nich pokračuje v kampani za znovuzvolení prezidentem a jeho nové výroky útočí na základní lidské hodnoty.

„Nejen jako členové vládní rady, ale i jako zodpovědní občané této země veřejně vyzýváme voliče, aby současného prezidenta Zemana nepodpořili svým hlasem. Tato země potřebuje ve svém čele zcela jiný typ osobnosti,“ uvedli signatáři dokumentu.

Dopis podepsali Martina Horváthová, Čeněk Růžička, Jan Kudry a Michal Mižigár.

Více o tématu Romů čtěte ZDE:

Soužití s Romy se v ČR zlepšilo. Ale 74 % lidí je považuje za špatné. Třetina za velmi špatné