Státní hazard kvete: Protipodnikatelskou Účtenkovou loterii už začalo hrát téměř půl milionu občanů ČR.

Účtenkovku hraje už téměř půl milionu občanů ČR. Do účtenkové loterie, jejímž cílem je podpora EET proti podnikatelům, se oficiálně přihlásilo 459 tisíc lidí. Celkově bylo do slosování za měsíc říjen zaregistrováno 10,8 milionu účtenek. Poprvé se bude o výhry losovat ve středu 15. listopadu. 

Informace poskytlo ministerstvo financí, jež spustilo Účtenkovou loterii 1. října 2017.

Vylosování výherců provede pro stát, jako provozovatele Účtenkovky, loterijní společnost Sazka prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel, takzvaného RNG modulu.

Na hlavní výhru vyčlenilo ministerstvo z prostředků daňových poplatníků 1 milion korun. Druhou výhrou bude automobil Ford Focus Kombi za zhruba 400 tisíc Kč. Třetímu účtenkovému hráči v pořadí zaplatí daňoví poplatníci 300 tisíc Kč, čtvrtému 200 tisíc Kč a pátému 100 tisíc korun.

Dále budou moci účtenkoví hráči získat 20 výher po 20 tisíc Kč, 1000 výher po jednom tisíci Kč a 20 tisíc výher po stokoruně.

Ministerstvo financí tuto loterii zavedlo za účelem vytvoření většího tlaku na podnikatele k tomu, aby zákazníkům vydávali účtenky v rámci kontrolního on-line systému elektronické evidence tržeb.

EET a účtenková loterii čelí odporu opozičních stran. Starostové a nezávislí obvinili ministerstvo za to, že porušuje zákon tím, že kvůli účtenkové loterii zpracovává rodná čísla obchodníků, navíc prostřednictvím soukromé firmy, aniž k tomu má jejich souhlas. Proto již podali podnět k prošetření Úřadu pro ochranu osobních údajů a navrhli dočasné pozastavení loterie.

Do loterie lze zaregistrovat pouze účtenky vydané obchodníkem, který už podléhá zákonu o EET. Od jednoho obchodníka lze z účtenek vystavených v jeden den registrovat pouze jednu.

EET je v Česku od prosince loňského roku povinná pro hotely a restaurace. Později dopadla i na maloobchodní a velkoobchodní firmy. V dalších fázích se do ní budou muset zapojit další skupiny podnikatelů. (sfr)

Více o tématu čtěte ZDE:

Pokladní účtenky škodí toxickým bisfenolem. Babišova Účtenkovka zvýší zdravotní rizika

Občané hrající Účtenkovou loterii poslouží státu jako novodobá Pomocná stráž EET