Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě.

Byznysové zpravodajství v kostce. Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě.


EK zlepšila výhled ekonomiky ČR i EU

Letošní růst HDP dosáhne podle odhadů 2,3 %, zatímco na jaře Brusel počítal s růstem o 1,9 %. Růst HDP Česka odhaduje Komise na 4,3 %, na jaře počítala jen s 2,6 %. Do budoucna vidí Brusel problém hlavně v nedostatku pracovních sil a souvisejícím tlaku na zvyšování platů.

Firmy z USA a Číny podepsaly dohody za více než 250 miliard

Firmy ze Spojených států a Číny podepsaly obchodní smlouvy za více než 250 miliard USD (5,5 bilionu Kč). Jsou mezi nimi dohody o prodeji čipů, motorů pro letadla či automobilových součástek z USA, ale také smlouvy o spolupráci při těžbě plynu.

Paliva v Česku zdražila o dvě desítky haléřů

Pohonné hmoty zdražily v Česku v uplynulém týdnu o dvě desítky haléřů. Cena benzinu Natural 95 stoupla od minulé středy o 22 haléřů na 30,48 Kč/l a cena nafty o 21 haléřů na 29,52 Kč/l.

Lesy ČR zvýšily zisk o 3,5 procenta

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za první tři čtvrtletí letošního roku zvýšil hrubý zisk meziročně o 3,5 % na 4,04 miliardy Kč. Důvodem meziročního zvýšení zisku byly vyšší těžby a mírně vyšší ceny dřeva. Současná situace na trhu se dřevem po kůrovcové a větrné kalamitě však působí na tvorbu zisku nepříznivě.

V Dukovanech našli netěsnost. Čtvrtý blok stojí

U odstaveného čtvrtého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany technici zjistili drobnou netěsnost u malého měřicího potrubí v sekundární části elektrárny. Opravovat ji začnou v pátek. Blok byl neplánovaně odstaven kvůli zvýšenému přítoku neaktivní vody v jeho uzavřeném drenážním systému.

(pel)