Byznysové zpravodajství v kostce. Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě.

Byznysové zpravodajství v kostce. Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě ze dne 3. 11. 2017.


Novým šéfem amerického Fedu bude Jerome Powell

Prezident Donald Trump nominoval do funkce předsedy rady guvernérů Fedu Jeroma Powella. Měnová politika USA by se pod jeho vedením nezměnila. Powell chce i nadále zvyšovat úrokové sazby. Dosavadní šéfku Janett Yellenovou, jejíž politiku bezvýhradně podporoval, vystřídá začátkem února 2018. Ve funkci ho však ještě musí potvrdit americký Senát.

* * *

Zahraniční obchod ČR skončil v přebytku 20,2 miliardy

Bilance zahraničního obchodu ČR skončila v září přebytkem 20,2 mld. Kč. Objem obchodu vzrostl meziročně o 800 milionů Kč. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vývoz se meziročně zvýšil o 1,8 procenta a dovoz o 1,6 procenta. V meziměsíčním srovnání byl vývoz po sezonním očištění nižší o 2,1 procenta a dovoz o 2,9 procenta.

*  *  *

České spořitelně klesl zisk

České spořitelně (ČS) klesl za tři čtvrtletí roku 2017 čistý zisk meziročně o 1,8 procenta na 11,7 miliardy korun. Za meziročním poklesem zisku ČS je loňský jednorázový výnos z prodeje akcií společnosti Visa Europe. Bez tohoto vlivu by se meziroční čistý zisk zvýšil o 8,7 procenta. Provozní zisk spořitelny klesl od začátku roku o 6,3 procenta na 14,26 miliardy Kč. Bance vzrostly náklady o 1,5 procenta, mimo jiné kvůli zvyšování mezd.

*  *  *

Horší výsledky hlásí i matka ČS, rakouská Erste

Rakouské bankovní skupině Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, klesl za tři čtvrtletí čistý zisk o 16,2 procenta na 987,6 milionu eur (25,4 miliardy Kč). Čisté úrokové výnosy Erste se snížily o 1,2 procenta na 3,2 miliardy eur. Čisté výnosy z poplatků a provizí naopak stouply o 3,2 procenta na 1,36 miliardy eur. Provozní výnosy se snížily o 0,5 procenta na 4,94 miliardy eur.

*  *  *

ČNB zvedla úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky podruhé v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

*  *  *

Britská centrální banka poprvé po deseti letech zvýšila sazby

Britská centrální banka poprvé po více než deseti letech zvýšila úroky. Základní úrokovou sazbu posunula z nynějšího minima 0,25 procenta o čtvrt procentního bodu na 0,5 procenta. Předpokládá zároveň, že v příštích třech letech bude nutné sazby zvyšovat i nadále, byť jen pozvolně. Bank of England naposledy přikročila ke zvýšení nákladů na půjčky v červenci 2007, tedy před vypuknutím globální finanční krize. (sfr)