Tisíce Katalánců protestovaly za propuštění politických vězňů, které nechala uvěznit španělská vláda.

Tisíce Katalánců masivně demonstrovaly za propuštění politických vězňů, které nechala uvěznit španělská vláda. Davy lidí se sešly v ulicích Barcelony a dalších měst, kde protestovaly proti zadržení  Jordiho Sáncheze z Katalánského národního shromáždění (ANC) a Jordiho Cuixarta z organizace Òmnium Cultural. Dvojici, která se ocitla ve vazbě kvůli obvinění z organizování protestů předcházejících referendu o katalánské nezávislosti, označil katalánský premiér Carles Puigdemont za politické vězně.

V Barceloně se neuskutečnila jedna velké demonstrace, ale několik menších protestů. Večer po osmé hodině vyšlo do ulic několik tisíc lidí se svíčkami v rukou. Vydali se k sídlům organizací, jejichž vůdci byli na žádost španělské prokuratury soudem posláni do vazby.

Podle policie se akce zúčastnilo asi 200 tisíc lidí. Organizátoři zamýšleli uspořádat zcela tichý průvod, z davu se však ozývaly pokřiky „Nejsme všichni, chybí tu vězni“ či „Všichni jsme Jordi“.

Na demonstraci dorazili i zástupci katalánské samosprávy a barcelonské radnice. Protestující se poklidně rozešli po večerní desáté hodině. Přibližně 5000 lidí se k protestům sešlo i ve městech Girona či Tarragona.

„Sánchez a Cuixart jsou čestní lidé, kterým záleží na této zemi, a kvůli tomu jsou vězni a rukojmími Španělského království,“ řekl místopředseda ANC Agustí Alcoberro, který obvinil španělský soud z poplatnosti politické moci.

Katalánský premiér Carles Puigdemont označil oba zadržené za politické vězně. Madrid toto tvrzení odmítl.

„Soudkyně se rozhodla poslat do vězení dvě osoby za vzpouru, ne za jejich ideály,“ uvedl zástupce španělské vlády v Katalánsku Enric Millo.

Sánchez a Cuixart byl zadrženi kvůli organizování protestů z 20. září. Ty svolali poté, co španělská policie provedla kvůli plánovanému referendu razii na úřadech katalánské vlády a zadržela skupinu katalánských úředníků. Madrid považuje referendum z 1. října za nelegální a snažil se mu proto zabránit soudně i silou.

(pel)