Dva italští vězni zneužili pozvání papeže Františka k obědu a utekli. Kromě vězňů poobědval papež i s migranty a bezdomovci.

Vězni v Itálii zneužili pozvání papeže k obědu a utekli. Papež František poobědval s migranty, bezdomovci a dalšími vězni během cesty do severoitalského města Bologna. To zužitkovali dva italští vězni, kteří pozvání využili jako příležitost k útěku.

Média se rozcházejí v popisu toho, jak k útěku došlo. Není jasné, zda muži zmizeli hned po příjezdu do Bologni, anebo zda s papežem poobědvali a vytratili se až během modliteb. Ty se konaly na přilehlém, hlavním boloňském náměstí Piazza Maggiore. Dvojice vězňů je stále na útěku.

Muži pocházeli z Neapole a na setkání s papežem přijeli v rámci skupiny dvaceti trestanců. Dvojice Neapolitánců před útěkem přebývala v alternativním vězení poblíž Modeny. Zařízení se soustředí na začleňování zadržených zpět do společnosti.

Papež podporuje také migraci do Evropy, jejíž součástí jsou i muslimští teroristé. Ve svém nedávném prohlášení vyjádřil Svatý otec starost o běžence v souvislosti s probíhající migrační vlnou. Vyzval přitom jednotlivé státy k tomu, aby ve svém přístupu k uprchlíkům upřednostnili bezpečnost a důstojnost migrantů před vnitrostátní bezpečností států.

Státy podle Františka musí dělat více pro to, aby uprchlíkům a migrantům umožnily legálně a bezpečně překročit své hranice. Osobní bezpečí a důstojnost uprchlíků prý musí být upřednostňovány před národní bezpečnostní.

 „Ve prospěch základní důstojnosti každého člověka musíme hledat jiné cesty a řešení, než ty, že lidé, kteří vstoupí do země bez příslušného povolení, budou zavíráni do detenčních zařízení,“ uvedl nejvyšší představitel římsko-katolické církve.

(pel)