Česko získá během 21 let za těžbu lithia na Cínovci pouze 0,9 miliardy korun. Další stovky miliard korun shrábne australská těžařská firma.

Česká republika získá z těžby lithia na Cínovci během 21 let směšných 0,9 miliardy korun. Další stovky miliard spadnou do klína Australanům. Vláda rovněž zamítla návrh ANO na zrušení memoranda o těžbě lithia, které uzavřel ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou těžařskou firmou.

Ekologická organizace Greenpeace tvrdí, že stát kvůli nízkým těžebním poplatkům získá jen 0,66 procenta tržní ceny lithia. Dle výpočtů organizace by podle současných pravidel Česko získalo během 21 let za těžbu pouze 0,9 miliardy korun.

Podle vedoucího energetické kampaně Greenpeace Jana Rovenského došlo ke změně nařízení vlády na návrh Českého báňského úřadu, samotnou předlohu pak na vládní stůl dalo ministerstvo průmyslu a obchodu za ministra Jana Mládka (ČSSD).

Poznámka pod přílohou dokumentu stanoví, že se úhrada za těžbu platí u uranu, cesia, cínu, právě lithia a dalších kovů pouze za váhu čistého dobytého kovu. Až do loňského roku přitom platila původní úprava z 90. let, podle které byla úhrada deset procent tržní ceny z prvního odbytového produktu, tedy z uhličitanu lithného.

Podle hnutí se plánuje na Cínovci vytěžit během 21 let asi 38,8 milionu tun rudy. Při ceně 14 250 amerických dolarů za tunu uhličitanu by tak její cena měla být celkem 137,7 miliardy korun. Organizace proto podporuje návrat k poplatku deseti procent z vydobyté rudy, čímž by podle Greenpeace stát získal 13,8 miliardy korun, které by pak mohl mj. investovat do regionu.

Kabinet odmítl zrušení memoranda 

Vláda zamítla návrh hnutí ANO zrušit memorandum o těžbě lithia, které uzavřel ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou těžařskou firmou.

„Vláda návrh ANO odmítla, čímž samozřejmě odmítla i svoji odpovědnost za nějaké další kroky v této věci,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek řekl, že pro zamítnutí dohody hlasovali pouze zástupci ANO. ČSSD tvrdí, že memorandum umožní státu podílet se na zisku z budoucí těžby.

Zaorálek přirovnal postoj ANO k lithiu k procesu, kterým stát přišel o práva na těžbu uhlí. Připomněl, že během jednání o budoucnosti těžební společnosti OKD hnutí ANO vedené Andrejem Babišem prosazovalo privatizaci, zatímco ČSSD usilovala o to, aby se podniku ujala státní společnost Diamo.

Aby vláda zamezila dalším sporům, přijala podle něj opatření, která mají posílit práva na těžbu dalších surovin státem. Přijala také usnesení, aby se Havlíček zabýval možností, jak by se stát mohl podílet na těžbě lithia.

„Dali jsme usnesení, aby zkoumal, zda neexistuje způsob, jak by (státní podnik) Diamo mohl v celém procesu fungovat, aniž bychom porušili zákony,“ uvedl Zaorálek.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – většina je na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní australská firma EMH. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.

(pel)