Spojené státy skončily s bojem proti globálnímu oteplování. Uhlí dostalo zelenou.

Spojené státy definitivně pohřbily boj s globálním oteplováním. Válka proti uhlí tak skončila. Regulace emisí skleníkových plynů zavedené předchozím americkým prezidentem Barackem Obamou zrušila Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA).

„Válka proti uhlí skončila,“ řekl šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt.

Současný šéf EPA opatření mimo jiné vyčítá, že americké státy nutí v soutěži producentů zvýhodňovat obnovitelné zdroje energie.

„Když se nad tím zamyslíte, bylo to celé o tom, že se označili vítězové a poražení,“ vzkázal.

Zrušené regulace prozatím nenahradí žádné nové. O případném zavedení by se rozhodovalo až v budoucnu.

Krok EPA zkritizovali demokraté i ekologičtí aktivisté.

„Nejen že zrušení plánu čisté energie bez časového horizontu či závazku zavést limit na uhlíkové emise není krokem vpřed. Je to naprostý odklon od zákonné, vědecké a morální povinnosti EPA bojovat s hrozbami provázejícími změnu klimatu,“ uvedla Pruittova předchůdkyně Gina McCarthyová.

Některé nevládní environmentální organizace hodlají rozhodnutí napadnout u soudu.

Projekt Plán čisté energie, kterým Obama v roce 2014 zavázal americké tepelné elektrárny k omezení škodlivých emisí do roku 2030 o třetinu stavu z roku 2005, nebyl kvůli žalobám těžebních společností a států ovládaných republikány nikdy uveden do praxe.

Zlikvidovat jej má právě EPA, jejímž vedením Trump po lednovém nástupu do funkce pověřil Scotta Pruitta, označovaného za popírače klimatických změn.

Trumpova administrativa navíc tvrdí, že opuštění Obamova plánu bude mít blahodárný vliv na americký rozpočet. USA by tak prý mohly získat 33 miliard dolarů.

(pel)