NATO nechce vyvolat novou studenou válku. Severoatlantická aliance rozmístila v Rumunsku další jednotky, které mají sloužit k odstrašení Ruska.

NATO chce prý zabránit rozpoutání studené války, ale přitom v Evropě masivně rozmisťuje jednotky a fakticky obkličuje Rusko. V Rumunsku začne od listopadu působit další vícenárodní brigáda NATO na odstrašení Moskvy. Šéf NATO Jens Stoltenberg uvedl, že Aliance však Rusko nechce izolovat a že nechce vyvolat novou studenou válku.

„Brigáda v Rumunsku je jen jednou z částí naší reakce na asertivnější Rusko, které zvýšilo svou vojenskou přítomnost i v oblasti Černého moře a zejména na Krymu,“ řekl Stoltenberg.

Nová vícenárodní brigáda s označením „jihovýchod“ sídlí v rumunském městě Craiova na jihu země. Plných operačních schopností má bojové uskupení o síle asi 1 500 vojáků dosáhnout v listopadu.

Většinu tvoří vojáci z Rumunska a Polska, ale doplňovat je mají i méně početné skupiny z Bulharska, Kanady, Německa, Maďarska, Itálie, Nizozemska, Portugalska a Španělska.

Nejde prý ale ani tak o počet vojáků jako spíš o jasný vzkaz.

„Vícenárodní brigáda vysílá jasný signál o rozhodnosti a přítomnosti NATO a vysílá signál, že útok na jednoho spojence – na Rumunsko – bude považován za útok na celou Alianci,“ uvedl.

Šéf NATO zdůraznil, že alianční spojenci zajišťují také posílenou vzdušnou ochranu Rumunska i Bulharska. V současnosti jde o letouny italských a kanadských vzdušných sil. Kvůli obavám z chování Moskvy Aliance posílila také námořní aktivity v Černém moři.

Stoltenberg ale upozornil, že si NATO v žádném případě nepřeje novou studenou válku s Ruskem. Spojenci jsou ale znepokojeni chováním Ruska, a proto společně reagovali největší posílením kolektivní obrany od konce studené války – především v reakci na ruskou anexi Krymu v roce 2014.

Intenzivnější hlídkové lety aliančních letounů nad Černým mořem označil za reakci „na agresivní akce Ruska na východě Ukrajiny“.

(pel)