Praktičtí lékaři dva dny před volbami zavřou na protest ordinace po celé ČR. Vadí jim nízké platy a rostoucí byrokracie ve formě EET nebo povinného vypisování elektronických receptů.

Doktoři přitvrzují v protestech. Praktičtí lékaři plánují 18. října zavřít ordinace v celém Česku. Požadují po státu více peněz a omezení byrokracie. Vadí jim povinnost chystané elektronické evidence tržeb nebo předepisování elektronických receptů. Lékaři to uvedli na dnešní demonstraci ve Žlebech na Kutnohorsku.

„Pokud by naše požadavky nebyly akceptovány, jsme připraveni zavírat opakovaně,“ oznámil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Povinné zavedení eReceptů a EET je podle něj pro mnoho stárnoucích lékařů tím posledním důvodem, proč ve své praxi nepokračovat.

Šonka upozornil, že na venkově nemá odcházející lékaře kdo nahradit, a uvedl, že se tato situace brzy dotkne i lidí, kteří zatím žádné problémy s ambulantní péči nepociťují.

Předpokládá, že akci podpoří většina kolegů.

„K protestu se dnes připojili praktičtí lékaři pro děti a dorost a ambulantní specialisté, kteří příští týden také uzavřou své ordinace,“ uvedl.

Stomatologové podle něj protest podporují, ale budou ordinovat.

Lékařům vadí, že ministerstvo navyšuje peníze hlavně nemocnicím. V současném návrhu úhradové vyhlášky jim hrozí dokonce meziroční pokles. Vadí jim také nárůst povinností, které na ně stát klade. Od ledna 2018 musí povinně posílat recepty elektronicky, od března i evidovat tržby.

Doktoři dnes v rámci protestu ve Žlebech nedaleko Čáslavi demonstrativně pohřbili jednu z ordinací a s ní i symbolicky celé české ambulantní zdravotnictví.

Další lékaři v Česku, kteří se připojili k protestům na dálku, symbolicky navlékli na rukávy bílých plášťů černou pásku. V některých čekárnách se objevil vysvětlující plakátek v podobě smutečního parte či vysvětlující leták. Protestovat po České republice má asi 10 000 lékařů.

Protest organizuje Koalice soukromých lékařů, sdružující praktické lékaře pro dospělé, děti, ambulantní stomatology a další ambulantní lékaře.

(pel)