Jižní Korea chystá grafitovou bombu, která by znemožnila severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi použít jaderné zbraně.

Jižní Korea je údajně schopna vyrábět a použít grafitovou bombu proti KLDR a jejím jaderným zbraním,  jimiž vyhrožuje severokorejský vůdce Kim Čong-un. Grafitové bomby jsou schopny vyřadit z provozu energetickou síť v celé zemi a způsobit totální blackout v Severní Koreji. 

Armáda Jižní Koreje je údajně připravena nasadit „zázračnou“ zbraň, která může v případě jaderné války ochromit celou Severní Koreu. Jedná se grafitové bomby, které mohou v případě jaderné války paralyzovat energetickou síť Severní Koreje.

Podle vojenských zdrojů, z nichž čerpá své informace agentura Yonhap, působí tato bomba blackout tak, že rozšíří vodivá grafitová vlákna, která proniknou přes elektrická zařízení do elektrické sítě.

Tím způsobí vypínání jističů, ale i požáry transformátorů a dalších zařízení. Vyvolává tak výpadky v celé energetické soustavě, což může vést až k takzvanému black-outu, tedy komplexnímu zhroucení elektrické sítě.

Zbraně byly vyvinuty jihokorejskou Agenturou pro rozvoj obrany (ADD) jako jeden z prvků programu preventivního útoku označovaného jako Kill Chain. Program je navržen tak, aby detekoval, identifikoval a zachytil přicházející střely v co nejkratším čase.

Vývoj těchto raket je kvůli hrozbě ze strany KLDR velmi rychlý, původně totiž měla být strategie národní obrany připravena až po roce 2020.

Grafitová bomba je často označována jako „měkká bomba“, protože zasahuje pouze elektrické a energetické systémy a neusmrcuje lidi.

Poprvé ji použila americká armáda v Iráku v letech 1990-1991 během války v Perském zálivu. Využilo ji také NATO při zásahu proti Srbsku v roce 1999. (sfr)