EU může dvojí kvalitu potravin vyřešit do roku a půl, tvrdí ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

EU může dvojí kvalitu potravin vyřešit do roka a půl. Do té doby by bylo možné přijmout evropskou legislativu, která by rozdílné složení potravin řešila. Stejné výrobky s totožným obalem totiž mají v různých členských zemí EU jiné složení. Dosavadní platné normy navíc nejsou účinné, protože se musí spoléhat na ochotu ke spolupráci jednotlivých členských států unie. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Jurečka poslal předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi a dalším eurokomisařům dopis, ve kterém žádá o řešení situace.

„Konkrétně žádám, že s ohledem na to, že teď se připravuje novela legislativy, která se týká ochrany spotřebitele, tak aby do této legislativy byla vložena jedna jednoduchá věta, která říká: Je-li ten výrobce stejný, výrobek se tváří marketingově stejně, spotřebitel má důvod si myslet, že ten produkt je totožný, aby měl ten produkt i stejné složení, stejnou kvalitu,“ uvedl ministr.

Podle Jurečky by Komise měla legislativní návrh projednat v prvním čtvrtletí příštího roku.

„Potom je to otázka projednání v rámci Evropského parlamentu, což si myslím, že když bude vůle, tak za rok a půl se to dá stihnout,“ řekl Jurečka.

Současná doporučení EU nefungují 

Evropská komise dala na konci září členským státům návod, jak využívat současná evropská pravidla pro potírání praxe dvojí kvality potravin. Podle Jurečky se tento postup využít dá, ale to není ideální řešení.

„Musíte spoléhat, že na druhé straně, ať už v Německu, v Belgii nebo kdekoli jinde, budete mít partnera, který dobrovolně bude mít ochotu s vámi v té věci spolupracovat. Dnes nemáte žádný legislativní nástroj, jakým způsobem jasně říct, že s námi ten dozorový orgán v jiném členském státě musí spolupracovat,“ vysvětlil.

Podle něj sice mnozí výrobci mění složení svých výrobků, protože se bojí negativní reklamy. Zakotvení jednotného standardu kvality potravin na vnitřním trhu EU do evropského práva by ale situaci vyřešilo jednou provždy, soudí Jurečka.

Na problém dvojí kvality potravin, ale také dalších výrobků upozorňují země ze střední a východní Evropy už řadu měsíců. Ministerstvo zemědělství ČR si nechalo vypracovat průzkum testování potravin.

 „Testy, které provedli odborníci z VŠCHT, ukázaly, že některé potraviny stejné značky se ve svých vlastnostech liší. Považuji to za nepřijatelné a vůči spotřebitelům za diskriminující,“ řekl tehdy Jurečka.

Komise vybrala celkem 21 výrobků prodávaných v různých zemích pod stejnou značkou. Testy odhalily, že z nich bylo 13 odlišných, 5 mírně odlišných a 3 byly stejné. Navíc ze všech testovaných vzorků mělo 5 výrobků rozdílný objem při rozměrově stejném balení.

O tématu dvojí kvality potravin se bude 13. října v Bratislavě jednat na ministerském jednání, spolupořádaném českou a slovenskou vládou.

(pel)