Donald Trump chce snížit korporátní daň na 15 procent ze současných 35.

Americký prezident Donald Trump se uprostřed ničivých záplav, které postihly Texas, rozhodl snížit korporátní daň. Daň z firemních zisků požaduje Trump snížit z 35 na 15 procent. Podle něj je to nezbytný předpoklad pro znovunabytí konkurenceschopnosti země.

„Musíme snížit sazbu, kterou zdaňujeme americké podnikatele, abychom v Americe pracovní místa udrželi a také vytvářeli,” řekl.

„V ideálním případě bychom měli sazbu daně z firemních zisků snížit na 15 procent,” prohlásil Trump.

Trumpova vize má zahájit silnější hospodářský růst a přinést prospěch jak firmám, tak pracujícím. Přepracovat daňový systém byl jeden z klíčových bodů prezidentovy volební kampaně.

„Chceme-li obnovit naši prosperitu a obnovit příležitosti, musíme snížit daňové zatížení našich společností a našich pracovníků,“ prohlásil Trump ve Springfieldu, který si vybral jako místo, kde se zrodila slavná Route 66.

Reformu ještě musí schválit Kongres. Plán počítá se zjednodušením daňových pravidel i se zrušením některých daní.

Zahrnuje rovněž snížení nejvyšší sazby daně z příjmů jednotlivců na 35 procent ze současných 39,6 procenta a zdvojnásobení daňového odpočtu u manželských párů na 24 000 dolarů (v přepočtu asi 593 000 Kč) ročně.

Předpokládá i daňové výhody v péči o děti, které prosazuje Trumpova dcera Ivanka. Počet daňových pásem by se měl snížit ze sedmi na tři.

Republikánští zákonodárci Trumpův daňový plán převážně vítají. Považují ho za základ pro jednání v Kongresu a předpokládají, že před uzákoněním ještě projde změnami. Demokratičtí zákonodárci kritizují skutečnost, že plán počítá s daňovými úlevami i pro lidi s nejvyššími příjmy.

(pel)