Byznysové zpravodajství v kostce. Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě.

Byznysové zpravodajství v kostce. Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě.


Hodnota bitcoinu klesla pod 4000 dolarů

Hodnota nezávislé virtuální měny, bitcoinu, v úterý klesla na 3977 dolarů (88 200 Kč). V uplynulých týdnech bitcoin neustále posiloval, když na konci minulého týdne se obchodoval za rekordních 4500 dolarů. Virtuální měna bitcoin vznikla v roce 2009. Vytvořena byla tak, aby ji nemohly ovlivňovat vlády ani centrální banky.

Indonésie koupí stíhačky Suchoj v Rusku. Zaplatí i komoditami

Indonésie zakoupí od Ruska 11 bojových letounů Suchoj SU-35 v hodnotě 1,14 miliardy dolarů. Uhradí je částečně i dodávkami komodit až do výše 570 milionů dolarů. Dodávky letounů by měly být zahájeny během 2 let. Komodity by měly zahrnovat palmový olej, čaj a kávu.

BHP Billiton končí s těžbou z břidlic 

Největší producent nerostných surovin na světě, společnost BHP, prodává ztrátovou těžbu ropy a zemního plynu z břidlic v USA. BHP ve finančním roce 2017 hospodařila s čistým ziskem 5,89 miliardy dolarů (130,6 miliardy Kč). Tržby jí vzrostly o 24 % na 38,33 miliardy USD (850,5 miliardy Kč).

Skandál automobilek je hrozbou pro německou ekonomiku

Emisní skandál německých výrobců automobilů je rizikem po německou ekonomiku. Dopady je však zatím obtížné vyčíslit. Uvedlo to německé ministerstvo financí. Automobilový průmysl je největším německým vývozcem a poskytuje zhruba 800 tisíc pracovních míst.

Americká Alcentra hrozí Česku arbitráží kvůli OKD

Brusel řeší stížnost firmy Alcentra kvůli OKD, jejímž výsledkem může být arbitráž vůči ČR. Stížnost americké firmy Alcentra ze skupiny BNY Mellon se týká jejího vyloučení z nabídky na koupi OKD. Alcentra za OKD nabízela údajně 540 milionů korun. Nabídka byla označena za nevýhodnou.

Kuvajt pochválil snižování zásob ropy v USA

OPEC bude na příští schůzce řešit, zda prodlouží či ukončí dohodu o omezování těžby ropy. Uvedl to kuvajtský ministr ropného průmyslu Essam Marzúk. Dohoda je podle něho úspěšná: ropy ubývá v zemích OPEC i v USA, což označil za úspěch. Komerční zásoby ropy v USA klesly v porovnání s březnovým maximem o téměř 13 % na 466,5 mil. barelů.