V Dánsku chtějí problém radikalizace islamistů řešit pomocí modelu "obejmi teroristu".

Dánsko chce řešit hrozbu islamistického terorismu formou „objímání teroristů“, tedy snahou o jejich mírumilovné a empatické začleňování do společnosti. Tamní policie již rozběhla nový program, který se pokouší změnit myšlení radikalizovaných islamistů tím, že jim stát nabízí podporu, namísto toho, aby je ze společnosti vyčleňoval. 

Policejní program na „objímání teroristů“ již funguje v druhém největším městě Dánska, Aarhusu. Policie se domnívá, že pomoc mladým extremistům je tím nejlepším způsobem, jak v zemi udržet mír.

Tvrdé a restriktivní zacházení s radikálními islamisty prý tyto osoby ještě více izoluje, což ve svém důsledku představuje pro společnost ještě větší nebezpečí.

Podle aktuálních informací z Dánska je prý model „obejmi teroristu“ zatím „pozoruhodně efektivní“. Média přinesla reportáž o jakémsi mladíkovi, který byl podle svých slov před několika lety „tak naštvaný na společnost, že se téměř stal teroristou“.

Jeho extremistické názory se začaly rozvíjet po jedné diskusi o islámu, kdy dotyčný začal bránit své náboženství proti svým spolužákům. Učitel jeho jednání vyhodnotil jako hrozbu a škola mladíka nahlásila policii.

Ten byl vyhozen ze školy a jeho dům prohledala policie. Mladík se prý následně cítil jako zločinec, který porušil zákon. V důsledku toho se obklopoval ostatními mladými muslimy, kteří sdíleli jeho pocity izolace. Sledovali online radikální islamistické kázání a hovořili o džihádu. Později se dokonce rozhodli opustit Dánsko a vydat se do Pákistánu.

Jeho chování vak změnil telefonát od dánské policie. Důstojník se mu v rámci programu „obejmi teroristu“ omluvil s tím, že jeho případ byl špatně vyšetřován a doporučil mu terapii s místním muslimským mentorem.

Mladík prý ocenil tuto empatii a porozumění. Nabídka „otevřené ruky“ ho prý nakonec odvrátila od extremismu.

Model zaměřený na převýchovu extremistů má však i své kritiky. Podle dánského politika Nasera Khadera, muslima narozeného v Sýrii, tento přístup vysílá špatnou zprávu. Khader tvrdí, že model „objímání teroristů“ mladým muslimům doslova říká: „Běžte a páchejte zločiny, buďte džihádisti, získáte od společnosti mnoho privilegií“.

To je podle jeho názoru špatné. (sfr)