Václav Klaus vyzval k uskutečnění nové sametové revoluce, tentokrát proti nadvládě Evropské unie.

Evropská unie potřebuje novou sametovou revoluci. Vyzval k ní bývalý prezident ČR Václav Klaus. EU prý nedbá na parlamentní demokracii, neusiluje o volný trh a přehlíží staré evropské civilizační tradice. Suverenita jednotlivých členských zemí EU byla podle Klause zničena.

Český exprezident Klaus to uvedl v projevu v polské Toruni, kde převzal Jagellonskou cenu, kterou mu udělila místní univerzita. Ocenění se uděluje za mimořádný příspěvek k politickému, hospodářskému, kulturnímu, vědeckému a sociálnímu rozvoji střední a východní Evropy.

Klaus v projevu poukázal na „naivní a neomluvitelně nezodpovědný“ vstup České republiky do Evropské unie, kterou označil za postdemokratický a nadnárodní, centralisticky organizovaný útvar.

Odsoudil také údajné útoky proti koncepci národního státu a tradičnímu pojetí rodiny. Obvinil evropské elity, že chtějí zničit „přirozeně vzniklé vztahy s národem, náboženstvím, kulturou a civilizací“.

Politická korektnost, multikulturalismus a „humanrightismus“ se podle Klause staly opodstatněním pro potlačování svobody slova a pro umlčování opozice.

Stupeň manipulace v EU připomíná Klausovi éru pozdního komunismu. Evropa proto potřebuje zásadní změnu, novou sametovou revoluci, zdůraznil.

„Země Střední a Východní Evropy si ještě stále mohou zachovat svoji identitu. Ale to by vyžadovalo zásadní posun v rámci Evropy: něco, co jsme si v naší zemi zvykli nazývat ´Sametovou revolucí´,“ prohlásil Klaus.

„Narůstající počet násilných a teroristických akcí v Západní Evropě, spojený s masovou migrací, naznačuje, že tato revoluce možná nebude až tak sametová,“ dodal.

V projevu Klaus vedle blízkých vztahů Česka a Polska připomněl také rozdíly mezi oběma zeměmi, k nimž patří i hodnocení „často zmiňovaného ruského nebezpečí“. To dnes podle exprezidenta Češi vnímají méně dramaticky než Poláci. (sfr)