Americký prezident Donald Trump pohrozil Venezuele vojenskou intervencí Spojených států.

Venezuele hrozí americká vojenská intervence. Americký prezident Donald Trump pohrozil venezuelské vládě vojenským zásahem Spojených států. Situaci ve Venezuele označil Trump za nebezpečnou katastrofu. Vojenské řešení je podle něho jednou z možností, jak tamní krizi řešit.

„Venezuela je katastrofa, velmi nebezpečná… Máme mnoho možností pro Venezuelu a je mezi nimi i vojenské řešení, bude-li to nutné,“ uvedl americký prezident Donald Trump.

Podotkl, že USA mají své vojáky i na velmi vzdálených místech světa.

„A Venezuela není tak daleko. A lidé tam trpí a umírají,“ zdůraznil.

Na Trumpovu hrozbu reagoval ostře venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino. Trumpova slova označil za šílená a extrémní.

„Nevíme, co se stane s lidstvem, se světem, se zemí v rukou téhle extremistické vlády,“ řekl. Ujistil přitom, že je Venezuela připravena se bránit jakékoli intervenci.

Trump v předchozích týdnech opakovaně kritizoval venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a jeho režim.  USA již uvalily sankce na tři desítky venezuelských činitelů, včetně samotného Madura.

Madurův režim však nadále pokračuje v represích vůči politické opozici. V pátek zatkl vůdce nedávné vojenské rebelie. Prezident Nicolás Maduro se také snaží prostřednictvím ústavodárného shromáždění, které vytvořil mimo rámec parlamentu (v němž má většinu opozice) prosadit zákon, podle něhož hrozí až 25 let vězení za protivládní protesty.

Venezuelský prezident přitom uvedl, že by se s Trumpem rád osobně setkal. Zahájil prý již jednání, aby se schůzka s Trumpem mohla uskutečnit již v září při zasedání Valného shromáždění OSN.

„Tady mě má, když se tak zajímá o Venezuelu,“ uvedl Maduro na adresu Trumpa. (sfr)