Andrej Babiš ani Jaroslav Faltýnek kvůli kauze Čapího hnízda parlament neopustí. Podle nich jde o snahu zdiskreditovat hnutí ANO před volbami.

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš nehodlá kvůli kauze Čapího hnízda opustit sněmovnu a vzdát se poslaneckého mandátu. Podle něj není žádný důvod ho stíhat. Načasování je prý takové, aby ovlivnilo volby.

Policie požádala sněmovnu o vydání lídra ANO Andreje Babiše a také místopředsedy strany Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotacím pro Čapí hnízdo.

Babiš ale zřejmě i v případě podání obžaloby poslanecký mandát neopustí.

„Já to vylučuji, protože jsem nic neudělal. Načasování je takové, že to má ovlivnit volby. Po volbách, když se ukáže, že to není pravda, tak to nikoho nebude zajímat,“ řekl.

Exministr financí tvrdí, že jde o politický boj a existuje zadání kriminalizovat jeho osobu.

„Samozřejmě je to zájem lidí, kteří nechtějí, abych byl v politice a abych kandidoval ve volbách,“ uvedl.

Lídr ANO zpochybnil i jméno policisty, který případ vyšetřuje.

Faltýnek se žádosti policie o vydání k vyšetřování nebude bránit, na poslanecký mandát ale rezignovat také nehodlá. Obvinění označil za šikanu ze strany policie.

„Je potřeba zasadit další ránu našemu hnutí a obvinit předsedu a prvního místopředsedu těsně před volbami, aby naši příznivci znejistěli,“ uvedl.

Hnutí ANO mělo původně ve svém morálním kodexu ustanovení, podle kterého musí adept ve volené funkci v případě obvinění rezignovat. Když ale na hnutí začala dopadat obvinění kvůli dotačním kauzám, v březnu kodex změnilo. Rezignaci nyní vyžaduje až v případě podání obžaloby z trestného činu.

Dotace prošetřuje i OLAF

Policie kvůli vyšetřování farmy Čapí hnízdo požádala sněmovnu o vydání Babiše a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Policejní žádostí se bude zabývat mandátový a imunitní výbor sněmovny, který k věci poprvé zasedne 18. srpna, oba poslance ale vyslechne až na svém dalším jednání. O vydání by s konečnou platností měla rozhodnout hlasováním celá sněmovna, a to na schůzi, která začne 5. září.

Podle serveru Neovlivní.cz čeká vyšetřování i dva členy představenstva farmy – Josefa Nenadála a Luďka Kalivodu. Nevyhne se mu ani současná náměstkyně jihlavského primátora a kandidátka za ANO do sněmovny Jana Mayerová. Právě ona měla žádost o dotaci podepsat.

Žádost souvisí s údajným zneužitím dotace na farmu Čapí hnízdo ve výši 50 milionů korun. O dotaci bylo zažádáno v roce 2009, kdy byl majitelem Agrofertu Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek byl členem představenstva firmy.

Získání dotace prověřuje policie už několik měsíců. Okolnostmi získání evropských peněz se zabývá také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem trestnímu oznámení od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele.

Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

(pel)