Policie chce vydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapího hnízda.

Policie žádá sněmovnu o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Chce je stíhat kvůli kauze Čapího hnízda. Miliardář čelí obvinění, že na vybudování kontroverzní farmy zneužil eurodotace ve výši 50 milionů korun určené na projekty malých a středních podniků. Faltýnek byl v té době předsedou představenstva Agrofertu. 

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová potvrdila, že žádost se týká dvou poslanců a souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo.

Žádost potvrdila i předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS).

„Pan předseda Sněmovny Jan Hamáček postoupil mandátovému a imunitnímu výboru dnes odpoledne žádost Policie hlavního města Prahy o udělení souhlasu s trestním stíháním pana poslance Babiše a pana Faltýnka,“ řekla Němcová.

Výbor by měl jednat 18. srpna, na něm však ještě poslanci o vydání hlasovat nebudou.

„To je první krok, musí se určit zpravodaj a pozvat poslance, aby se mohli vyjádřit,“ vysvětlila Němcová.

Hamáček nechtěl detaily policejní žádosti komentovat.

„V té žádosti je uveden i důvod, ale já nejsem oprávněn obsah té žádosti komentovat, protože s obsahem se musí nejprve seznámit členové mandátového a imunitního výboru,“ dodal.

Doporučení však výbor dá do 5. září, kdy začíná zářijová schůze dolní komory. Jasno by tak mělo být před volbami, které jsou naplánované na konec října.

Babiš pochybení odmítá

Žádost o Babišovo vydání k trestnímu stíhání je prý poslední snaha tradičních politických stran a jejich „zkorumpovaného systému” se ho na poslední chvíli zbavit.

„Jde o poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat. O těchto plánech jsem poprvé slyšel už v dubnu, povídali si o tom poslanci ve sněmovně. Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ řekl.

Dotace prošetřuje i OLAF

Žádost souvisí s údajným zneužitím dotace na farmu Čapí hnízdo ve výši 50 milionů korun. O dotaci bylo zažádáno v roce 2009, kdy byl majitelem Agrofertu Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek byl členem představenstva firmy.

Získání dotace prověřuje policie už několik měsíců. Okolnostmi získání evropských peněz se zabývá také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem trestnímu oznámení od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele.

Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

(pel)