Napětí mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem se vyostřilo. KLDR plánuje útok na americký ostrov Guam.

Napětí mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem se vyhrotilo. KLDR připravuje plán pro raketový útok na americký ostrov Guam. Rakety Hwasong-12 by měly necelých 3,5 tisíce kilometrů mezi Severní Koreou a Guamem urazit asi za 17 minut.

Pchjongjang reagoval na Trumpova slova o tom, že pokud bude KLDR Spojeným státům vyhrožovat, narazí na „ohnivou zlobu, jakou svět neviděl“.

„Rozumný dialog s tímhle chlápkem zbaveným rozumu není možný, na něj platí jen nejhrubší síla,“ stojí v severokorejském prohlášení na Trumpovu adresu.

Jeden ze severokorejských generálů v prohlášení zveřejněném oficiální agenturou KCNA podrobně popsal možný útok na ostrov ležící ze všech amerických území nejblíže Korejskému poloostrovu.

Rakety Hwasong-12 podle něho přeletí přes Japonsko a po 3356 kilometrech, které urazí za 1065 sekund, budou u Guamu.

Na tichomořském ostrově Guam, který ve své nejširší části měří pouhých devatenáct kilometrů, žije zhruba 163 tisíc Američanů. Na hrozby ze Severní Koreje jsou tam zvyklí, nejnovější ostrá slovní přestřelka mezi Washingtonem a Pchjongjangem však mnohé znepokojila.

„Mám trochu strach, propadám panice. Opravdu se to stane? Kdyby šlo jen o mě, tak je mi to jedno, bojím se ale o syna. Zvažuji, že se odstěhuji pryč,“ popsal obavy například sedmatřicetiletý řidič autobusu Cecil Chugrad.

Japonsko, které patří k hlavním americkým spojencům v oblasti, je podle ministra obrany Icunoriho Onodery připraveno na severokorejskou hrozbu zareagovat a pokud budou rakety představovat existenční ohrožení, zneškodnit je.

Guam leží v Tichém oceánu zhruba 3 300 kilometrů jihovýchodně od Pchjongjangu a přes šest tisíc kilometrů od Honolulu. Severní Korea mnoho let uvádí, že ostrov leží v dosahu jejích útočných zbraní, a zlobně reaguje vždy, když nad Korejský poloostrov vzlétnou z Guamu americká vojenská letadla.

(pel)