Lidovci slibují levné obecní byty, skokový nárůst platů učitelů nebo podporu pracujících rodičů. (Foto: KDU-ČSL)

KDU-ČSL láká voliče na levnější bydlení a nárůst platů učitelů. Lidovci by chtěli po volbách prosadit finanční pomoc obcím na vybudování dostupného bydlení. Strana má v programu i důchodovou nebo daňovou reformu.

Lidovci se tradičně zaměřují na rodinu a podporu pracujících rodičů. Jedním z hlavních bodů, které by chtěli prosadit, je finanční pomoc obcím při budování dostupného bydlení.

„Státní fond rozvoje bydlení dostane peníze na vypsání programu pro obce a města, aby mohly budovat dostupné bydlení pro mladé rodiny a seniory s regulovaným nájemným,“ uvedl místopředseda strany Jan Bartošek.

Podle něj by bylo potřeba zbudovat přes 30 tisíc obecních bytů, jeden zhruba za 1,5 miliónu korun. Fond by tedy podle Bartoška musel postupně obcím bezúročně půjčit okolo 45 miliard korun.

Pro rodiny s dětmi by chtěli lidovci také zařídit daňové úlevy a zvýhodněné hypotéky.

Daňová reforma nebo podpora učitelů

Strana plánuje také skokové zvýšení platů učitelů, které by měly dosáhnout 130 procent průměrné mzdy.

„Bez kvalitního učitele nemůže být kvalitní vzdělávání,“ uvedl předseda strany Pavel Bělobrádek.

Tématem má být i důchodová reforma, kdy by podle představ lidovců měly rodiny být oceněny nižšími odvody do důchodového systému a pracující rodiče by měli pobírat vyšší důchod.

V sociální oblasti by strana ráda podpořila daňovou reformu.

„Domníváme se, že je potřeba daleko více dát důraz na to, aby dávky byly především pro ty, kteří je skutečně potřebují a kteří ne vlastní vinou a vlastní leností potřebují pomoc druhých, ale zároveň nemůžeme nechat někoho padnout,“ řekl Bělobrádek.

Voliče chce strana přesvědčit i důrazem na péči o krajinu a zemědělskou půdu nebo na kontrolu kvality potravin. Podle dalšího místopředsedy Mariana Jurečky lidovci kladou důraz na to, aby venkov a malé obce měly perspektivu a dostupné služby.

Původně chtěla jít strana do voleb společně s hnutím Starostové a nezávislí, chystaná koalice ale padla kvůli obavě z nedostatku hlasů. Kritici projektu se obávali toho, že by požadovaných deset procent voličů projekt nezískal, a KDU-ČSL by se tak do parlamentu nedostala.

(pel)